در نوردیده شدن مرزهای جغرافیایی و در هم تنیدن شبکه های ارتباطی، بعد زمان و مکان را از بین برده است و به سادگی هر کسی در گوشه ای از جهان می تواند با فردی در گوشه ای دیگر در هر زمانی ارتباط داشته باشد.
ارتباطاتی که شامل تصویر، ویدئو، متن و صدا می شود، این روزها از جایگاه با اهمیتی برخوردار است و منبع اصلی کسب درآمد برای کشورهای توسعه یافته به شمار می رود زیرا جامعه اطلاعاتی بیش از آنکه به زیرساخت و تجهیزات نیاز داشته باشد، به سرویس و خدمات نیازمند است.
مردم در دنیای کنونی درگیر داشتن سیستم رایانه ای، شبکه های کابلی و تجهیزات سخت افزاری نیستند زیرا تمام ابعاد الکترونیکی در گوشی آن ها نفوذ و زمینه ای را فراهم کرده تا از طریق یک پلت فرم موبایل بتوان به سایر خدمات بر بستر شبکه مجازی دسترسی داشت.
اما جالب است که در این دنیا هر چه عقب مانده تر باشی، هزینه هایت هم بیشتر است به گونه ای که اگر به تعرفه های ارتباطی بین الملل نگاهی بیاندازیم تا حدی متوجه این موضوع می شویم.
شرکت زیرساخت متولی ترانزیت این ارتباطات در کشور است که جدول تعرفه ای را برای ارتباطات بین الملل صادره از کشور مشخص کرده و بر این اساس سطوحی را در این جدول در نظر گرفته که هر کدام هزینه ارتباط با کشورهای خاصی است.
هزینه هایی که در شانزده سطح، از ۷۰ تومان تا ۱۰ هزار تومان متغیر است.
کاربران ایرانی برای هر یک دقیقه تماس با افغانستان از طریق موبایل باید ۹۰۰ تومان پرداخت کنند در حالیکه برای هر دقیقه مکالمه با کانادا و آمریکا تنها ۷۰ تومان می پردازند.
وضعیت در اپراتورهای ثابت نیز به همین منوال است به گونه ای که اگر بخواهیم با تلفن های ثابت افغانستان صحبت کنیم باید دقیقه ای ۹۰۰ تومان بپردازیم و برای مکالمه با کشورهایی نظیر کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، روسیه، اسپانیا، سوئد، سوئیس، انگلستان، آمریکا و… همان سطح یکم، یعنی ۷۰ تومان کفایت می کند.
اینجاست که حکایت همسایگی و این همه فاصله به ذهن متبادر می شود تا جاییکه به شکل مصداقی می توان گفت، ارزش یک دقیقه مکالمه با یک شهروند آمریکایی کمتر از ارزش ارزان ترین آدامس در کشور می شود و هزینه تماس با کشور همسایه(افغانستان) حدودا معادل ارزش ۱۳ آدامس می شود.
با این حساب بهتر می توان به ارزش توسعه ارتباطی پی برد.
۵۶۵۰۳