ملت ایران: این دره موسوم به «Hebes Chasma» یک شکاف عجیب ۳۱۵ کیلومتری است که تقریبا درست در وسط استوای مریخ در لبه بالایی دره واره مارینر قرار گرفته است.

دانشمندان امیدوارند که این دره و شبکه دره های همسایه آن بتوانند درک بهتری در مورد تحولات زمین شناسی سیاره سرخ ارائه کنند.

فضاپیمای مارس اکسپرس سازمان فضایی اروپا(اسا) در موقعیتهای مختلف بر روی این منطقه از سیاره مریخ پرواز کرده اما این موزائیک تصویری متشکل از هشت عکس به نمایش کل منطقه Hebes Chasma و با دقت بیشتر از همیشه پرداخته است.

سازمان اسا با تصویربرداری از مناطق در سه طول موج مختلف، نمای بهتری از شکل دره در زوایای مختلف ارائه کرده است.

منشا دره Hebes Chasma و دره های همسایه آن که در اثر نیروهای تکتونیکی از هم گسسته شده اند با منطقه آتشفشانی تارسیس در نزدیکی آنها ارتباط دارد. این منطقه عظیم در سیاره مریخ در طول تاریخچه باستانی آتش فشانی آن شکل گرفته است.

با افزایش برآمدگی منطقه تارسیس توسط مواد مذاب طی چند میلیارد سال اول تشکیل سیاره سرخ، پوسته اطراف کشیده شده و در نهایت از هم باز و به فرورفتگی های عظیم منجر شده است.

یکی از این فرورفتگی ها دره Hebes Chasma بوده و الگوهای پیچیده گسل در اطراف گودی های عمیق قابل مشاهده است. این گودی ها به خصوص در تصاویر رنگ اصلی و سه بعدی مشهود هستند.

در مرکز Hebes Chasma یک تپه قرار داشته که منطقه ای مرتفع با قله و دامنه های مسطح است. هیچکدام از دره های دیگر سیاره مریخ از ویژگی های مشابه برخوردار نبوده و منشأ آن هنوز به طور کامل مشخص نشده است.

لایه های آن شامل مواد آتشفشانی بوده اما همچنین غبارهای جمع شده در اثر وزش باد و رسوبات دریاچه ای نیز در طول زمان روی آن قرار گرفته اند.

یک تکه شبیه نعل اسب از بخشی از این تپه جدا شده و به کف دره سقوط کرده است. یک ویژگی مشابه در سوی مخالف این تپه قرار داشته و در تصاویر کاملا رنگی مشخص است.

سایر رسوبات زمین لغزه در همه جای سطح دره Hebes Chasma قابل مشاهده هستند که بسیاری از آنها از دیواره های اصلی دره سقوط کرده اند.

دیواره های دره و تپه دارای شیاره هایی هستند که نشان دهنده سست بودن ماده و ساییده شدن آسان آن است.

در تصویر دیگر، نواری از ماده تاریک بین دو لایه ماده روشن دیده می شود.

یک ایده این است که این ماده از بالای تپه سر خورده و پایین افتاده و در دامنه های پایین جمع شده است. همچنین سطح تیره رنگی در اطراف پایه تپه دیده می شود که یا از لایه های رسوب جوان در ارتفاعات بالاتر تپه ساییده شده یا بطور جداگانه توسط باد یا آب ته نشین شده اند.

دیگر لایه های موجود در اطراف تپه ممکن است در اثر آب ته نشین شده باشند.

داده های به دست آمده از هر دو فضاپیمای مارس اکسپرس و مدارگرد اکتشافی مریخ به نمایش برخی بخش های دره Hebes Chasma پرداخته که مواد موجود در آن تنها در حضور آب قابل شکل گیری هستند. این امر نشان دهنده آن است که زمانی در تاریخ سیاره سرخ، این دره باید از آب برخوردار بوده باشد.

اگرچه بنابر اعلام دانشمندان اسا، بقایای آشفته موجود در کف دره نشان دهنده آن است که زمین لغزه های زیادی نیز به ایفای یک نقش اساسی در شکل گیری و تعریض این شکاف عمیق از زمان شکل گیری آن پرداخته اند.