ملت ایران: شکوه خورشید(Sun glory) نادرترین پدیده جوی مرتبط با خورشید است که طی آن، پرتوهای آفتاب در سمت مقابل خورشید به شکل هاله‎ای نورانی دور سایه اجسام تشکیل می ‏شوند.

این تصویر را آگانی آگاروال وقتی سوار بر هواپیما برفراز شهر نیویورک پرواز می‏کرد، گرفته و برای نشنال‏ جئوگرافیک ارسال کرده است. در این تصویر، شما هاله رنگی نور را در اطراف سایه هواپیمامشاهده می‏ کنید که به آن، شکوه خورشید می‏ گویند.

وقتی جسمی اندازه ظاهری بسیار کوچکی داشته باشد، پرتوهای خورشید در اطراف آن دچار پِراش شده و به اجزای تشکیل دهنده خود تجزیه می‏ شوند. این پرتوها به خاطر تقارن کروی در اطراف جسم منتشر شده و از دید جسم به الگوی حلقوی ‎‏آرایش می‏ یابند. بدین ترتیب، ناظر(یا همان جسم) در اطراف سایه خود، هاله‏ های رنگی کروی‏ شکل می‏ بیند.

این پدیده تاحدودی شبیه به همان پدیده هاله رنگی نوری است که در هوای مه ‏آلود یا روی سقف استخر در اطراف لامپ‏های سفید دیده می‏ شود؛ با این تفاوت که در اینجا فقط کسی می‏تواند این پدیده را ببیند که بین خورشید و آن جسم قرار داشته باشد. به خاطر شرایط دشوار شکل‏ گیری این پدیده، شکوه خورشید معمولا یا توسط مسافران هواپیما دیده می‏ شود و یا توسط کوهنوردانی که هنگام طلوع خورشید روی قله کوه ایستاده و ناگهان متوجه هاله‏ ای نورانی در اطراف سایه نوک قله می‎شوند.