همچنین مطابق یافته‌های جدید این سیارهٔ کوتوله، که با نام مستعار «سفید برفی» خوانده می‌شود، رنگش به سرخی می‌زند و با لایهٔ نازکی از متان پوشیده شده است. باقی مانده‌هایی از یک اتمسفر که به‌آرامی در فضا ناپدید شده‌اند.

کشف یخ و متان بر روی یک سیاره کوتوله + عکس

تصویری هنرمندانه از سفیدبرفی / ستاره‌شناسان تصور می‌کنند رنگ سرخ این سیاره به دلیل متانی باشد که در این سیاره وجود دارد(تصویر: ناسا)

به گفتهٔ پرفسور «مایک براون»، استاد نجوم سیاره‌ای، شما با دیدن این تصویر به جهان کوچکی نگاه می‌کنید که زمانی زنده بوده و در آن آتشفشان‌های آبی وجود داشته است اما اکنون تبدیل به یک مکان منجمد و مرده شده و جو آن نیز به‌آرامی از آن دور شده است. این سیارهٔ کوتوله که در سال ۲۰۰۷ به عنوان بخشی از پایان‌نامهٔ دکتری یکی از دانشجویان پرفسور بروان کشف شد، در لبهٔ منظومهٔ شمسی به دور خورشید می‌گردد و تقریبا یک دوم پلوتون است که همین اندازه آن را به پنجمین سیارهٔ کوتولهٔ بزرگ تبدیل کرده است. این سیارهٔ کوتوله نام خود را مدیون زمانی است که مایک براون به اشتباه حدس زده بود که این یک جرم یخی است که از کوتوله‌ای دیگر به اسم «هاومیا»(Haumea) جدا شده که به علت یخی بودنش این نام را رویش گذاشت. اما خیلی زود به واسطهٔ رصد‌ها و مطالعاتی که بر روی این سیاره صورت گرفت مشخص شد که سفید برفی یکی از قرمز‌ترین اجرام آسمانی است.
البته سیارهٔ کوتولهٔ دیگری نیز وجود دارد که آن هم از یخ پوشیده شده ولی قرمز است. نام این سیاره «کوائور»(Quaoar) است. این سیارهٔ کوتوله را براون در سال ۲۰۰۲ کشف کرد. کوائور با این‌که از سفیدبرفی کوچک‌تر است اما باز هم آن‌قدر بزرگ بوده که توانسته جو داشته باشد و بر روی آن آتشفشان‌هایی وجود داشته که یخ آبکی را به بیرون می‌ریخته‌اند و وقتی به سطح می‌آمدند سخت و جامد می‌شدند.

با این‌که طیف سفیدبرفی به‌وضوح وجود آب یخ زده را نشان می‌دهد، براون معتقد است که هنوز مدرکی قطعی مبنی بر وجود متان در دست نیست. برای پی بردن به این موضوع اختر‌شناسان باید از تلسکوپ‌های بزرگی نظیر تلسکوپ رصد خانهٔ کِک استفاده کنند.

منبع: ماهنامه نجوم