به گزارش سرویس فناوری ملت ایران ناسا تایید کرد که تلسکوپ فضایی هابل، قمری دیگر را در حال چرخش به دور سیاره ی نپتون کشف کرده است.

این ۱۴ امین قمری کشف شده تا امروز، برای این سیاره ی غول پیکر می باشد.

به نظر می آید که این قمر تازه کشف شده، کوچکترین قمر در منظومه ی نپتون باشد که قطر آن تنها ۲۰ کیلومتر بوده و هر ۲۳ ساعت یک دور کامل به دور نپتون می چرخد.

ستاره شناس آمریکایی، مارک شوالتر در حین مطالعه و مشاهده ی دقیق حلقه های نپتون، متوجه نقطه ی کوچکی شده بود.

به گفته ی ناسا این قمر حدود ۱۰۰ میلیون بار کم نور تر از کم نورترین ستاره ای است که از روی زمین با چشم غیر مسلح قابل مشاهده می باشد.

این قمر به قدری کوچک است، که حتی سفینه ی ویجر که در سال ۱۹۸۹ از نزدیکی نپتون عبور کرده و به بررسی اقمار و حلقه های این سیاره پرداخته است، نتوانسته این قمر را کشف نماید.

روش آقای شوالتر در کشف این قمر، از طریق ردیابی حرکت رگه های سفیدی بوده، که بارها و بارها در بیش از ۱۵۰ عکسی که تلسکوپ هابل در فاصله ی سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ از سیاره ی نپتون گرفته، آشکار شده است.

آقای شوالتر می افزاید: " اقمار و کمان های نپتون به قدری سریع حرکت می کنند که ما می بایست روش متفاوتی را برای دنبال کردن حالات و بدست آوردن جزییات حرکت این منظومه پیدا می کردیم. روشی مشابه آن چه عکاسان ورزشی برای مسیر یابی و شکار ورزشکاران در حین حرکت انجام می دهند! "