ملت ایران: تاکنون برای ما اتفاق افتاده است که رمزهای عبور مهم خود را فراموش کرده ایم و با دنبال کردن سوالات امنیتی رمز عبور جدید به تلفن همراه یا پست الکترونیکی جایگزین ما ارسال شده است. ما برای افزایش ایمنی حساب های الکترونیکی خود رمز عبور را ترکیبی از اعداد و حروف انتخاب می کنیم و پس از نوشتن آن ها در بخش مربوطه، وارد حساب الکترونیکی خود می شویم. اما کارشناسان قصد دارند این روش را به طور کامل کنار بگذارند.

رمزهای عبور برخلاف ناکارآمدی خود همچنان مورد استفاده قرار می گیرند و معمول ترین روش برای سیستم های احراز هویت الکترونیکی هستند و از همه چیز کاربران، از حساب های بانکی گرفته تا لپ تاپ ها، پست های الکترونیکی و اطلاعات پزشکی، صورت حساب ها، صفحات شخصی در شبکه های اجتماعی و… را مورد محافظت قرار می دهند.

اگرچه کارشناسان این روزها در حال ساخت نسل جدید فناوری ها برای تشخیص اثر انگشت، تشخیص چهره و تشخیص چشم هستند، اما باید توجه داشت که این سیستم های امنیتی بیومتریکی هنوز به صورت گسترده رواج پیدا نکرده اند.

اما این طور که اخبار جدید نشان می دهند، گروهی از مهندسان دانشگاه واشنگتن مطالعات جدیدی در این زمینه انجام داده اند. آن ها در این مطالعه دریافته اند که تجربه کاربران می تواند شرایط لازم برای ساخت سیستمی را فراهم کند که برای تامین امنیت آن نیازی به رمز عبور نیست.

" چِچیلیا آراگون "(Cecilia Aragon) از پروفسورهای دانشگاه واشنگتن در حوزه طراحی های انسان محور و مهندسی در این خصوص گفت: «اینکه انسان چگونه بتواند با دستگاه های بیومتریک تعامل برقرار کند، نقش مهمی در تضمین موفقیت آتی این دستگاه ها دارد».

او در ادامه توضیح داد: «این مسئله آغاز نگاه جدی تر به سیستم های احراز هویت بیومتریک است تا بتوان از آن ها به عنوان یک ابزار اجتماعی کاربردی استفاده کرد. این ابزارها علاوه بر آنکه باید کاربردی و قابل اجرا باشند، نیازمند آن هستند که مردم به آن ها اعتماد کنند، آن را بپذیرند و برای استفاده از آن ناامید نشوند».

منبع: سلولار – نیوز