ملت ایران: قاضی دادگاهی در آمریکا حکم داده که شرکت اپل برای گران کردن کتاب های الکترونیک و از بین بردن رقابت در این بازار رو به رشد، با ناشران عمده تبانی کرده است.

دولت آمریکا از این رای استقبال کرده و آن را پیروزی مشتریان خواند، این در حالی است که شرکت اپل در واکنش گفته که ادعاهای شاکیان پرونده، نادرست است و برای این رای دادگاه، درخواست تجدیدنظر می کند.

دنیس کوت، قاضی فدرال این پرونده در منهتن نیویورک گفت: شواهد قانع کننده وجود دارد که اپل در تبانی با پنج ناشر عمده برای حذف رقابت در قیمت گذاری خرده فروشی کتاب های الکترونیک و گران کردن آنها نقش محوری داشته و قوانین آمریکا بر علیه انحصارگرایی را نقض کرده است.

پنج ناشر عمده درگیر از جمله انتشاراتی پنگوئن، پیش تر با مصالحه از این پرونده کنار کشیده بودند.

وزارت دادگستری آمریکا و ۳۳ ایالت این کشور، این پرونده را علیه شرکت اپل باز کرده بودند و رای اخیر این دادگاه، پیروزی آنها علیه این شرکت به شمار می رود.

اسکات همفیل، استاد حقوق دانشگاه کلمبیا در نیویورک، می گوید: بعید است حکم امروز دادگاه، چندان قوی باشد ولی به شرکت های فنآوری درباره بایدها و نبایدها پیام می دهد.

اپل، از طراحان و تولیدکنندگان عمده سخت افزار و نرم افزار است. گوشی هوشمند آی فون و همچنین لوح الکترونیک آی پد از محصولات معروف سال های اخیر این شرکت هستند.

در این پرونده، شرکت اپل متهم شده بود که برای از بین بردن برتری شرکت آمازون در عرضه آنلاین کتاب های الکترونیک، تبانی کرده و باعثشده است که قیمت این کتاب ها از ۱۰ دلار در آمازون، به ۱۳ یا ۱۵ دلار افزایش پیدا کند.