به گزارش سرویس سیاسی ملت ایران دهها هزار نفر از حامیان و مخالفان رئیس جمهور محمد مرسی روز جمعه در قاهره دست به تظاهرات زدند و هر دو طرف به منازعه با یکدیگر پرداختند. این تظاهرات که در اسکندریه، دومین شهر بزرگ مصر برگزار می شد منجر به کشته شدن دو نفر از جمله یک امریکایی و نیز مجروح شدن ۸۵ نفر دیگر شده است.

این در حالی است که به گفته مقامات، دست کم ۵ دفتر متعلق به اخوان المسلمین، از گروه های حامی محمد المرسی، به آتش کشیده شده است.

مخلفان مرسی سعی داشتند با هرچه بزرگتر برگزار کردن تجمعات، قدرت خود را در برابر حکومت به نمایش بگذارند. مخالفان در پی نمایش قدرت قبل از تظاهرات بزرگی هستند که روز یکشنبه توسط اپوزیسیون مصر و با هدف فشار برای کنارگیری محمد مرسی از قدرت و در اولین سالگرد تحلیف وی در سراسر کشور برنامه ریزی شده است.

این درگیری ها تلفات جانی در پی داشته و مخالفان می گویند، این تظاهرات میلیون ها نفر را در سراسر مصر به خیابان ها کشانده است.

فرودگاه بین المللی قاهره مملو از مسافرانی شده است که قصد خروج از کشور را دارند. به گفته‌ی مقامات این یکی از بی سابقه ترین مهاجرت های صورت گرفته توسط مردم مصر است. تمامی پروازها به سمت ایالات متحده، خلیج فارس و نیز اروپا رزرو شده و کاملا تکمیل شده اند.

افرادی که از مصر خارج می شوند شامل خانواده های مقامات و تاجران ساکن خارج کشور و نیز مسیحیان مصری هستند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده با استناد به وضعیت امنیتی نامشخص به آمریکایی ها نسبت به مسافرت به مصر هشدار داده است. آمریکا همچنین اعلام کرد که اجازه می دهد برخی از کارکنان غیرضروری و خانواده های پرسنل سفارت آمریکا در قاهره تا بهبودی شرایط، این کشور را ترک کنند.

در هفته گذشته با شدت یافتن درگیری میان اخوان المسلمین و گروه های مخالف در مصر افرادی کشته و زخمی شده اند که با احتساب کشته های روز جمعه در اسکندریه، تعداد کشته ها به شش نفر می رسد.