علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه 28 آذر) قوه مقننه در پاسخ به تذکر کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس مبنی بر اینکه این روزها در فضای رسانه‌ها شایعه‌های درباره افزایش حقوق 70 درصدی نمایندگان مجلس مطرح می‌شود گفت: بنده در این روزها در رسانه‌های مختلف می‌بینم که دل‌مشغولی و اضطراب‌هایی برای مردم ایجاد می‌شود.

وی افزود: این دل‌مشغولی و اضطراب‌ها درباره افزایش قیمت بنزین یا یارانه‌ها است که این مطالب واقعا درست نیست چرا که دولت در حال حاضر در لایحه بودجه صرفا پیشنهادات خود را ارائه داده است.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه نمایندگان مردم در مجلس این موارد را بررسی می‌کنند افزود: نمایندگان نمی‌گذارند به حقوق مردم تعدی شود. اینطور نیست که لایحه بودجه به مجلس بیاید و تصویب شود و خواهش بنده این است که رسانه‌ها توجه داشته باشند که بی‌جهت در کشور اضطراب ایجاد نکنند چرا که نمایندگان مصالح کشور را در حد وسع مردم در نظر می‌گیرند و تصمیم‌گیری‌های لازم را انجام می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه کمیسیون تلفیق بودجه و کمیسیون‌های تخصصی ابعاد مختلف موضوع را بررسی می‌کنند، اظهار داشت: بودجه مجلس نیز توسط هیئت رئیسه تعیین و تصمیم‌گیری نمی‌شود و در آئین‌نامه داخلی مجلس هم این موضوع ذکر شده که کمیسیون بودجه مجلس و هیئت رئیسه به صورت مشترک در این باره تصمیم می‌گیرند و بنابر هیچ چیز پنهان وجود ندارد و متناسب با شرایط در آنجا تصمیم‌گیری می‌شود.

رئیس مجلس با بیان اینکه کل بودجه مجلس مقدار اندکی است چرا که پرسنل زیادی نداریم، ادامه داد: اینکه گفته می‌شود 70 درصد حقوق نمایندگان افزایش می‌یابد صددرصد کذب است و چنین چیزی وجود ندارد و باید حرف با قاعده زده شود.

لاریجانی اضافه کرد: ما در هیئت رئیسه بحث کردیم که بودجه مجلس را کاهش دهیم و دوستان در هیئت رئیسه نظرات بنده را می‌دانند امسال سعی کردیم به دلیل مشکلات مردم، بودجه پارلمان را کاهش دهیم و هیچ اضافه‌ای در این خصوص نخواهیم داشت و با همان رشدی که به کارکنان دولت افزایش حقوق اختصاص می‌یابد حقوق نمایندگان هم افزایش می‌یابد وامیدواریم همین‌گونه باشد و حرفی نداریم که بودجه مجلس را کاهش دهند.

وی با بیان اینکه چرا در مواقعی حرفی زده می‌شود که ذهن‌ها راخراب می‌کند، گفت: برادران و کسانی که آن زمان پوپولیست را تقبیح می‌‌کردند امروز مراقب باشند خودشان را گرفتار یک پوپولیست جدید نکنند واین چه فضایی است که به وجود می‌آورند و سخنان خلاف واقع زده می‌شود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه همه مسائل مربوط به مجلس شفاف است ادامه داد: بنده شنیدم که گفته شده دیوان محاسبات به بودجه مجلس رسیدگی می‌کند و بعد رئیس دیوان محاسبات اینها را خط می‌زند که اصلا چنین چیزی نیست.

رئیس مجلس افزود: دیوان محاسبات مرجع مستقل است و بنده در این چند دوره به خاطر ندارم که یک بار ما به دیوان محاسبات مطلبی گفته باشیم و این نهاد چنین کاری کرده باشد، دیوان محاسبات گزارش‌های خود را ارائه می‌دهد.

وی با اعلام اینکه بودجه مجلس دو بخش بیشتر ندارد، گفت: این دو بخش شامل حقوق و مزایای کارکنان و خدمات دیگر است مثلا مرکز پژوهش‌ها و یا کتابخانه هزینه‌های اندکی دارند و بودجه‌ای به آنها اختصاص داده می‌شود.

رئیس مجلس با بیان اینکه چنین فضاسازی‌هایی درست نیست و به مصلحت کشور نیز نیست، اظهار داشت: ما از ابتدای سال بیان کردیم کشور مشکلات بسیاری دارد و همه وقت را باید صرف این کنیم که چگونه می‌توانیم این تنگناها را از بین ببریم و اشتغال ایجاد کنیم اما متاسفانه در برخی مواقع مواردی مطرح می‌شود که خلاف اندر خلاف است.

لاریجانی با بیان اینکه شنیدم که برخی گفته‌اند بودجه مجلس شفاف نیست، خاطرنشان کرد: از آنها باید پرسید شفافیت به چه معناست بودجه مجلس مثل سایر بخش‌ها نوشته شده و می‌توانید ببیند و هر کدام از همکارن که مسئله‌ای دارند بیایند و آن را ببیند این حرف‌ها ظلم است و حرف درستی نیست.