به نقل از خبرگزاری رویترز، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل در نخستین اظهارنظرش در شورای امنیت از زمان سوگند یاد کردن به عنوان نماینده آمریکا در سازمان ملل در ماه گذشته میلادی، گفت: این واقعا بدشانسی است که در نخستین حضورم در سازمان ملل باید اقدامات تهاجمی روسیه را در اوکراین محکوم کنم.

وی ادامه داد: ما به دنبال بهتر کردن روابط خودمان با روسیه هستیم. البته موضع ما درباره شرق اوکراین کاملا مشخص و واضح است و ما اقدامات روسیه را در منطقه به شدت محکوم می‌کنیم.

اظهارنظرهای نیکی هیلی درباره اوکراین و روسیه در بحبوحه گمانه زنی‌ها درباره تمایل دولت ترامپ نسبت به روسیه مطرح شده است. ترامپ، رئیس جمهوری روسیه را ستوده و تمایل خود را برای بهتر کردن روابط میان دو کشور اعلام کرده است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل این مساله را به صورت شفاف مطرح کرده که تنش‌ها در اوکراین به این زودی‌ها پایان نمی‌یابد.

وی ادامه داد: شرق اوکراین به طور حتم تنها بخشی از این کشور نیست که درگیر تنش است. آمریکا به محکوم کردن اقدامات تهاجمی روسیه در اوکراین ادامه می‌دهد و خواستار پایان سریع اشغال کریمه توسط روسیه است. کریمه بخشی از اوکراین است. تحریم‌های روسیه مربوط به اشغال کریمه تا زمانیکه این شبه جزیره به اوکراین باز پس داده نشود، ادامه می‌یابد.

در همین حال ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل اظهار نظرهای نیکی هیلی درباره کریمه را به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت:‌ اگر در دولت جدید آمریکا فرصتی برای روابط بهتر وجود داشته باشد ما باید از آن استفاده کنیم.

وی همچنین از دولت قبلی آمریکا به خاطر عدم انجام اقدامات کافی برای پایان دادن به درگیری‌ها و تنش‌ها در اوکراین انتقاد کرده و از دولت جدید واشنگتن خواست تا دست به اقدامات بیشتری بزند.