، در حالی که جنجال‌ها درباره مواضع مهاجرتی رئیس‌جمهور آمریکا ادامه دارد، خبرها از نیویورک حاکی از تشدید تدابیر امنیتی و رصد عبور و مرور شبانه روزی ساکنان این ایالت هستند.

به دنبال صدور فرمان ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور اسلامی به آمریکا، این موضوع ضمن واکنش‌ها و انتقادات بین‌المللی، سبب جنجال‌ها در داخل خود ایالات متحده هم شده است.

در حالی که دموکرات‌ها در آمریکا ضمن انتقاد از سیاست مهاجرتی دونالد ترامپ، آن را مغایر با «ارزشهای آمریکایی» می‌خوانند، از یک ایالت مهم در امریکا که فرماندارش دموکرات است، خبرها از تقویت شدید تدابیر امنیتی و رصد شبانه روزی تحرکات ساکنان آن حکایت دارد.

به گزارش اسپوتینک، در راستای اجرای طرح جدید فرماندار «نیویورک»، این ایالت بی سر و صدا در حال استفاده از یک گروه ناشناس از شرکت‌های نظارتی است تا آنها از دوربین‌های چهره نگاری برای نظارت بر ورود به این ایالت و خروج از آن بکار ببرند.

«اندرو کومو» در اکتبر سال 2016 در اظهاراتی گفته بود که «در هر تقاطعی و همچنین مناطق حساس روی پل‌ها و تونل‌ها، دوربینهای پیشرفته و سنسورهایی برای خواندن شماره پلاکهای خودروها و آزمایش تجهیزات و نرم افزارهای چهره نگاری نصب خواهد شد.

فرماندار نیویورک البته به جزئیات بیشتری شامل اینکه، چه تعداد دوربین استفاده خواهد شد، تصاویر این دوربینها در کجا ذخیره خواهد شد و چه سازمانها و نهادهایی به آنها دسترسی خواهند داشت، اشاره نکرد.

گروه‌های حقوق بشری درباره تشدید تدابیر این چنینی مقامات نیویورک و پاسخگو نبودن مقامات آمریکایی درباره نگرانیهای موجود درخصوص نقض آزادیها و حریم شخصی ساکنان این ایالت هشدار داده بودند.