"داگمار فرایتاگ"، رئیس گروه دوستی پارلمانی آمریکا و معاون سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون حزب سوسیال دموکرات پارلمان آلمان در گفتگو با نشریه "فوکوس" آلمان به مسئله روی کار آمدن "دونالد ترامپ" رئیس جمهور منتخب آمریکا و تاثیرات آن بر روابط دو سوی آتلانتیک پرداخته و گفت: من بر این عقیده ام که ورود ترامپ به مبارزات انتخاباتی آمریکا و و ظرفیت وی برای این منظور ما را از این باور دور کرد به گونه ای که ما نمی توانستیم تصور کنیم همچنین کسی بتواند اکثریت آراء انتخاب کنندگان را به دست آورد.

وی افزود: همچنین بسیاری از آمریکایی ها و البته نمایندگان جمهوریخواه کنگره از این مسئله غافلگیر شدند. در حال حاضر تجزیه و تحلیل ها نشان می دهد که ما خشم آن هایی که خود را به جامعه آمریکایی وابسته احساس می کردند را دست کم گرفته ایم. برای آن ها فرقی نمی کرد که ترامپ چگونه پا به این مسیر بگذارد. آن ها در هر صورت خواهان تغییر بودند و به این ترتیب تنها گزینه پیش روی آن ها ترامپ بود.

این نماینده بلند پایه حزب سوسیال دموکرات آلمان در بخش دیگری از این گفتگو با تاکید بر اینکه ما در حال حاضر تصمیمات شخصی ترامپ را می بینیم و می شنویم همچنین گفت: این ها دلیلی برای نگرانی دارد. اما ما باید منتظر بمانیم ببینیم دولت جدید آمریکا چگونه در عرصه سیاست داخلی و خارجی عمل خواهد کرد.

وی همچنین با مهم ارزیابی کردن روابط دو سوی آتلانتیک گفت: ما می دانیم که احتمالا چهار سال سخت در پیش روی ما قرار دارد. ما باید در چنین شرایطی تلاش های بیشتری را انجام دهیم که روابط دو سوی آتلانتیک از بین نرود.

ترامپ امروز به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا سوگند یاد کرده و رسما این مسئولیت را عهده دار خواهد شد.

گفتگوی اخیر ترامپ با نشریه بیلد آلمان و تایمز انگلیس در آستانه ورودش به کاخ سفید نگرانی های زیادی را در بین سیاستمداران اروپایی ایجاد کرده است.

وی در این گفتگو ناتو را ائتلافی منسوخ نامیده و سیاست پناهندگان مرکل را خطایی فاجعه بار دانسته و از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا استقبال کرده و پیش بینی کرد که کشورهای بیشتری این اتحادیه را ترک خواهند کرد.