به نقل از خبرگزاری فرانسه، بر اساس اسناد منتشر شده که به هنگام عملیات ارتش آمریکا از محل مخفیگاه اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده در پاکستان کشف شد، وی تلاش می‌کرد که نیروهایش را در خط مشی اصلی این گروه مبنی بر جنگ علیه آمریکا حفظ کند.

این اسناد که توسط دستگاه اطلاعاتی آمریکا منتشر شد همچنین حاوی جزئیاتی درباره مذاکرات انجام شده میان القاعده با دیگر شاخه‌های این گروه در کشورهای دیگر است.

هم چنین بن لادن توجه ویژه‌ای بر عملکرد گروه القاعده در یمن داشت. او در نامه به رییس القاعده در یمن به وی هشدار داده بود که علیه دولت یمن عجولانه وارد عمل نشود زیرا شرایط چندان برای تاسیس "دولت اسلامی" مورد نظر آنها فراهم نیست.

بر اساس یکی از نامه‌های به دست‌آمده که تاریخ آن مربوط به ماه ژوئیه سال 2010 است، بن لادن تلاش می کرد القاعده در یمن را تحت فشار قرار دهد تا با دولت یمن صلح و تمرکز خود را به مبارزه با آمریکا معطوف کند.

القاعده در شبه جزیره عرب، شاخه القاعده مستقر در یمن است که توسط مقامات آمریکا به عنوان شاخه‌ای که بیشترین تهدید برای سرزمین آمریکا محسوب می‌شود، توصیف شده است.

بر اساس نامه‌های منتشر شده که بیشتر آنها در سال 2010 به نگارش در آمده است، بن لادن تلاش کرده است که پیروان خود را به این سمت و سو سوق دهد که آمریکا دشمن آنها است.

وی در نامه‌ای اعلام کرده است که دشمنان امت اسلامی همانند یک درخت فاسد و شیطانی هستند که تنه اصلی آن را آمریکا تشکیل می‌دهد.

هم چنین در نامه‌های افشا شده، بن لادن به انور العولقی، یکی از نیروهای ارشد القاعده که متولد آمریکا در یمن بود، اشاره شده است، وی برای اثبات خود می‌بایست مورد امتحان القاعده قرار گیرد.

بن لادن در نامه‌ای گفته است: ما در اینجا به کسانی اعتماد می‌کنیم که آنها را به خطوط مقدم اعزام کرده و مورد امتحان قرار دهیم.

العولقی امام جماعت یک مسجد در حومه ویرجینیای واشنگتن بود. وی پس از حملات یازدهم سپتامبر به یمن گریخت و در سال 2011 در حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی کشته شد.

بر اساس نامه‌های منتشر شده، بن لادن درباره نگرانی‌ها و ترسش از کمرنگ شدن نقش سازمان خود و تضعیف آن همانند دیگر سازمانها صحبت کرده بود.