دخالت در انتخابات آمریکا و هک کردن رایانه های آمریکایی آخرین بهانه هایی هستند که «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا، بواسطه آنها دست به اقدامات ضد روسی زده است.

باراک اوباما در دور اول ریاست جمهوری خود از در دوستی با روسیه وارد شد و حتی ماجرای «ری ست» از سوی وزیران خارجه دو کشور به اجرا گذاشته شد اما بروز رویدادهایی هچون بیداری اسلامی، بحران سوریه و درگیری های اوکراین موجب شد تا مسکو و واشنگتن از هم فاصله بگیرند و در برخی از مواقع شدت تنش ها میان دو کشور به حدی رسید که برخی از کارشناسان از آغاز مجدد جنگ سرد میان روسیه و آمریکا سخن گفتند.

از پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، زمزمه های دخالت روسیه در این رویداد سیاسی شنیده شد و با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات این زمزمه شدت یافت. بعد از قطعی شدن پیروزی «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نیز گزارش های متعددی درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا منتشر شد.

تحریم های جدید و اخراج دیپلمات های روس از آمریکا

در پی وارد شدن این اتهامات به روسیه، اوباما دستور وضع تحریمهای جدید علیه روسیه را به خاطر دخالت مقامهای مسکو در انتخابات ریاست جمهوری 2016 صادر کرده و هشدار داد که واشنگتن اقدامات بیشتری را اتخاذ خواهد کرد.

اوباما در این باره تاکید کرد: این اقدامات پس از هشدارهای مکرر خصوصی و علنی که به دولت روسیه داده ایم، انجام شده است و این اقدامات یک واکنش مناسب به تلاش هایی است که با هدف ضربه زدن به منافع آمریکا و مغایر با معیارهای بین المللی صورت گرفته است. البته این اقدامات همه پاسخ ما به فعالیت های تجاوزکارانه روسیه نبوده است. ما به اتخاذ اقدامات مناسب به موقع ادامه خواهیم داد، برخی از این اقدامات به صورت علنی اعلام نخواهد شد. گزارش دولت آمریکا درباره تلاش های روسیه برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری 2016 به زودی و طی روزهای آینده به کنگره ارسال خواهد شد.

باراک اوباما همچنین دستور اخراج 35 دیپلمات روس را به اتهام جاسوسی صادر کرده و دو آژانس جاسوسی روسیه را نیز به خاطر دخالت در هک کردن گروه های سیاسی آمریکا در انتخابات 2016 تحریم کرد.

این تدابیر در روزهای آخر ریاست جمهوری اوباما اتخاذ شده و نشانگر آن است که سطح روابط دو کشور به پایین ترین سطح پس از جنگ جهانی دوم رسیده است. اوباما پیش از این قول داده بود که روسیه با تبعات منفی اقداماتش در انتخابات ریاست جمهوری 2016 روبرو خواهد شد. مقامهای آمریکایی به طور مستقیم ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را متهم کرده اند که شخصا دستور حملات سایبری به گروه های سیاسی دموکرات در آمریکا را صادر کرده است.

واکنش ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، در واکنش به وضع تحریم های جدید علیه روسیه از سوی اوباما، اعلام کرد آمریکا باید به سوی چیزهای بهتر و بزرگ تری حرکت کند و از دیدار هفته آتی خود با مقامات اطلاعاتی این کشور برای آگاهی از آخرین اطلاعات درباره روسیه خبر داد.

روزنامه «واشنگتن پست» نیز با اشاره به این که ترامپ ادعای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را رد می کند، در این باره نوشت: ترامپ چند ساعت بعد از این که اوباما فرمان اجرایی اعمال تحریم های جدید علیه روسیه را صادر کرد در بیانیه ای گفت: «کنون زمان آن رسیده که کشور ما به سوی چیزهای بهتر و بزرگ تری حرکت کند. با این حال من به خاطر منافع کشورمان و مردم بزرگ آن، با مقامات عالی رتبه جامعه اطلاعاتی دیدار خواهم کرد تا جدیدترین حقایق را در این باره جویا شوم.

«کلیان کانوی» مشاور ارشد ترامپ، نیز می گوید به اعتقاد وی برخی از اقدامات اوباما در قبال روسیه، نمادین به نظر می رسد. کانوی در مصاحبه با سی‌ان‌ان در پاسخ به سئوالی درباره تحریم های آمریکا علیه روسیه گفت: زمان حرکت روبه به جلو فرا رسیده است. من در جریان گزارش ها در مورد اعمال تلافی جویانه برخی تحریم ها از سوی دولت اوباما علیه روسیه قرار دارم، برخی از این تحریم ها تا حد زیادی نمادین به نظر می رسد، ما باید همه گزارش های اطلاعاتی در این زمینه را ببینیم.

کانوی گفت: تا زمانی که ترامپ نشست خود با مسئولان اطلاعاتی را برگزار کند من کماکان معتقدم که به جای بحث درباره موضوع هک روس ها، زمان حرکت به سوی چیزهای بزرگتر و بهتر برای کشور است. این موضوع در حقیقت مربوط به رخنه در کمیته ملی دموکرات‌هاست که امنیت مناسبی ندارد و باعث شده تا برخی افراد قادر به هک اطلاعات آن باشند.

کانوی گفت همانطور که ما موافق دخالت دولت های خارجی در انتخابات و یا امور اطلاعاتی نیستیم، با مداخله سازمان های اطلاعاتی در انتخابات هم موافق نیستیم.

اقدامات نمایشی و ماموریت غیر ممکن

در همین رابطه برخی صاحب‌نظران تحریم‌های اخیر دولت اوباما علیه روسیه را اقدام اوباما برای دشوار کردن ماموریت دونالد ترامپ در مسیر بهبود روابط با مسکو می‌دانند.

برای مثال «فراس مقصد» استاد دانشگاه جورج واشنگتن و مریلند در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره گفت: تصمیم جدید در تحریم روسیه تصمیم ریاست جمهوری آمریکا است، چنین تصمیمی در آمریکا می تواند با تصمیم ریاست جمهوری بعدی ملغی شود یعنی ترامپ می تواند با صدور فرمانی این تحریم ها را لغو کند اما اوباما در آخرین روزهای ریاستش سعی کرد با رایزنی کنگره، آن هم نه فقط نمایندگان دموکرات، بلکه حتی با جمهوریخواهان سنتی و با همکاری نهادهای اطلاعاتی، چنین تحریم هایی را علیه روسیه تحمیل کند، در ادامه همین دو نهاد یعنی کنگره و نهادهای اطلاعاتی کار ترامپ را برای صدور فرمان رئیس جمهور جهت لغو چنین تحریم هایی دشوار خواهند کرد.

«جان بولتون» نماینده اسبق آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در واکنش به این تحولات گفت: مجموعه اقدامات تنبیهی جدید علیه روسیه توسط دولت باراک اوباما رئیس جمهور کنونی آمریکا احتمالاً تأثیر چندانی نخواهد داشت.

بولتون که این اظهارات را در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز بیان می‌کرد گفت: فکر نمی‌کنم اقدامات اخیر دولت اوباما علیه روسیه تأثیر چندانی داشته باشد. دولت اوباما تلاش می‌کند با اینگونه اقدامات، آخرین ضربات خود را به روسیه وارد کند اما با شکست روبرو خواهد شد.

هر چند به نظر می رسد که ترامپ با آغاز دوره ریاست جمهوری خود از در دوستی با روسیه وارد شود و اقدام به لغو برخی از اقدامات ضد روسی دولت اوباما کند اما با این حال روسیه دشمنان بزرگی همچون سناتور «لیندسی گراهام» و سناتور «جان مک کین» در سنای آمریکا دارد که دوستی ترامپ با پوتین بدون شک با واکنش های این افراد ضد روس مواجه خواهد شد.