رادیو ملی آمریکا گزارش داد، به نظر می رسد افشاکننده پرونده حق السکوت روسیه مخفی شده باشد.

کامیلا دومونوسکا در تحلیلی برای این پایگاه اینترنتی نوشت: در هفته‌های آخر سال 2016، یک سند جنجالی در رسانه‌ها و محافل امنیتی دست به دست می شد. گزارشگران برای تأیید محتوای آن با شکست مواجه شدند. در این سند آمده است که ترامپ با روسیه تبانی کرده است و کرملین اسناد زننده درباره ترامپ در اختیار دارد که از آن به عنوان اهرم فشاری علیه ترامپ استفاده می کند. گزارش‌های مربوط به این سند، ابتدا از طرف مخالفان ترامپ مطرح شد که در نوع خود بی سابقه و تا حدودی هم مبهم بود.
در همین حین، نام فردی موسوم به "کریستوفر استیل" که بی سر و صدا در خارج از لندن زندگی می کرد، مطرح شد. گاردین نوشته است که او برای شرکت‌های اطلاعاتی خصوصی کار می کرد. وقتی نام او در اینترنت جستجو می شود، هیچ نشانه ای از او نیست و مشخص است که او علاقه ای به این عرصه ندارد. اما هفته گذشته همه چیز تغییر کرد.
روز سه شنبه، شبکه سی ان ان درباره وجود یک پرونده گزارش داد و گفت که آن را از طریق یک عامل اطلاعاتی انگلیس به دست آورده است. چند ساعت بعد بازفید، همه سندهای آن را منتشر کرد؛ اسنادی که هم کرملین و هم ترامپ آن را تکذیب کردند.
روز چهارشنبه، رسانه‌های خبری مهم جهان نظیر وال استریت ژورنال، نیویورک تایمز، ان بی سی، دیلی تلگراف و گاردین آن را بازنشر کردند و عامل انتشار آنر ا فردی به نام کریستوفر استیل از عوامل سابق دستگاه اطلاعاتی انگیس(MI6) معرفی کردند.
دولت انگلیس از رسانه های این کشور خواسته بود که نام این فرد منتشر نشود و گفته بود که این مسئله می تواند امنیت فردی استیل را به طور مستقیم به خطر بیندازد، ولی دیگر خیلی دیر شده بود.
اسم این فرد روز چهارشنبه در همه جا منتشر شده بود و اثری هم از خودش نبود. به گزارش دیلی تلگراف، او در روز چهارشنبه از همسایگانش خواسته بود که از گربه اش مراقبت کنند و گفته بود که برای چند روز در خانه اش نخواهد بود.
فرانک لنگتیف از لندن گزارش داده است که استیل در اوایل این هفته، خانه اش را ترک کرده است و از آن زمان در ملأ عام دیده نشده است.
دیلی تلگراف، گزارش داده است: ‌همسر و فرزندان استیل نیز از شب چهارشنبه ناپدید شده اند.
فرانک نوشت: اگر استیل واقعا نویسنده این پرونده باشد، قطعا خطرات احتمالی آن را می دانسته است.
استیل، از عوامل سابق دستگاه اطلاعاتی انگلیس بوده است که به مدت دو سال در مسکو زندگی می کرده است تا درباره روسیه و زبان روسی تخصص پیدا کند. دوستانش او را فردی بسیار خلاق و باهوش توصیف کرده اند.