لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران، صبح امروز (چهارشنبه اول دی ماه) با امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان در ابتدای این دیدار با ابراز تأسف از حادثه تروریستی آنکارا که منجر به قتل سفیر روسیه در ترکیه شد، گفت: ترور سفیر روسیه در آنکارا نشان داد که برخی بازیگران و رسانه‌های وابسته صهیونیستی، برای نجات تروریست با احساسات مردم بازی می‌کنند، همان‌گونه که دستگاه‌های امنیتی برخی کشورها با آتش تروریسم بازی کرده و امنیت منطقه و جهان را به سخره گرفته‌اند.

وی در ادامه افزود: مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز همدردی با ملت و مجالس قانون‌گذاری روسیه، این عمل غیرانسانی را محکوم کرده، خواستار مجازات آمران و عاملان این جنایت بشری است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در ادامه با اشاره به اوضاع منطقه گفت: رویکرد غلط آمریکا در منطقه منجر به رشد تروریسم گردید و مبارزه با تروریسم و سخن از راه‌حل سیاسی نباید تنها محدود به سوریه گردد بلکه در یمن، لیبی، بحرین و دیگر بحران‌ها نیز باید راه‌حل منصفانه سیاسی موردتوجه قرار گیرد.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: در سال‌های اخیر همکاری و هماهنگی پارلمانی میان ایران و روسیه در مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی افزایش یافته است که تداوم این روند در تأمین منافع دو ملت و دو کشور مؤثر است و پارلمان‌های دو کشور می‌توانند نقش مهمی در کمک به ثبات و امنیت منطقه نمایند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در شرایطی که همه سرگرم موضوع سوریه هستند، تروریسم در جنوب یمن به‌صورت فزاینده رشد کرده است. این مشخصاً یکی از پیامدهای شوم تجاوز نظامی به یمن است و نباید از پیگیری جدی حل سیاسی در یمن غافل ماند.

لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران نیز با ابراز قدردانی از همدردی ملت و دولت ایران با حادثه اخیر گفت: چنین اقداماتی نمی‌تواند روسیه را از وظیفه و تعهد خود نسبت به تأمین صلح و امنیت در جهان باز دارد و ما مصمم‌تر از گذشته به راه خود ادامه می‌دهیم.

سفیر روسیه در تهران با تشریح روند گسترش همکاری‌های سیاسی و پارلمانی دو کشور گفت: افزایش همکاری‌ها و مبادلات دو کشور در زمینه‌های گوناگون به‌طور فزاینده و رضایت بخشی در جریان است و تأمین منافع ایران و روسیه را تضمین می‌کند.

وی درخصوص همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور نیز گفت: ارتباط و همکاری دو کشور در مناطق بحرانی خاورمیانه به‌ویژه سوریه رضایتبخش است و دو کشور اقدامات ارزنده‌ای درخصوص کمک به بازگرداندن امنیت و ثبات به ثمر رسانده‌اند و این همکاری‌ها تا حضور نتایج موردنظر تداوم خواهد یافت.

وی افزود: مسکو مخالف کارشکنی در مسیر برجام است.