وی در مصاحبه با شبکه «نیپون تی.وی» ژاپن گفت: از گسترش روابط روسیه و آمریکا استقبال می کنیم. اما بهبودی مناسبات با توجه به درجه تیرگی ها ساده نیست، ولی آماده ایم سهم خود را برای رسیدن به این هدف ادا کنیم.
بنا به اعلام روز سه شنبه پایگاه خبری کاخ کرملین، رئیس‌جمهوری روسیه به امنیت بین المللی به عنوان عرصه مهم همکاری های روسیه و آمریکا اشاره کرد و گفت: مسکو و واشنگتن دو قدرت بزرگ اتمی هستند و با مشارکت یکدیگر آماده ایم برای تحکیم نظام منع گسترش سلاح کشتار جمعی و وسایل حمل آن تلاش کنیم.
وی ادامه داد: آماده ایم همکاری های فشرده تر و گسترده تری از سطح کنونی برای مبارزه با تروریسم و مقابله با گروههای تروریستی بین المللی با آمریکا داشته باشیم و در این عرصه بدون شک امکانات زیادی داریم.
پوتین اظهار کرد: اگر با تشریک مساعی مدتی پیش همکاری می کردیم، امروز بسیاری از مسائلی را که جهان گرفتار آن است، رخ نمی داد یا حداقل به ابعاد کنونی نمی رسید. شاهدیم اعمال تروریستی بی شمار جان بسیاری را در مناطق مختلف جهان از جمله کشورهای اروپایی و آمریکا می گیرد.
وی ادامه داد: امروز مسائلی همچون پناهندگان نداشتیم و هیچ شکی ندارم که وضعیت بهتر می شد.
رئیس جمهوری روسیه همچنین در بخش دیگری از مصاحبه به آمادگی برای دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا در هر زمان ممکن اشاره و اظهار کرد: هیچ مشکلی از طرف ما برای این ملاقات وجود ندارد.
وی ادامه داد: گفته شده که ترامپ آشکارا خواستار عادی سازی روابط روسیه - آمریکا شده است، ما کاری جز حمایت نمی‌کنیم. دیدار میان رهبران دو کشور پس از تحلیف ترامپ در ژانویه بسیار محتمل است.
پوتین در باره روابط تیره دو کشور گفت: قصد داشتیم با دولت کنونی آمریکا نیز روابط را توسعه دهیم اما در عرصه های کلیدی روابط خوبی برقرار نشد و معتقدم که روسیه در بروز این وضعیت مقصر نبود.
وی افزود: اکنون تمام مسائلی را که در سال های اخیر بروز یافته برنمی شمارم، اما به عنوان نمونه ای از مسائل جاری، شرکای آمریکایی به تازگی پیشنهادی در باره حل مساله سوریه ارائه دادند و بلافاصله نیز در سازمان ملل اعلام کردند، نمی خواهند در هیچ موردی با ما مذاکره کنند.
رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: باید درک کرد که مقام های یک نهاد ایالات متحده یا سازمان دیگر این کشور چه می خواهند و آیا بین آنها موضع مشترکی وجود دارد؟ در بسیاری از عرصه های دیگر چنین وضعیتی بین دو کشور بروز کرده است.
وی گفت: آنچه مربوط به رئیس جمهوری منتخب آمریکا می شود، وی دیدگاه خود را در باره مسائل دارد که کاملا طبیعی است. باید یادآور شوم تلاش وی و نظریه اش که واشنگتن را دوباره به قدرت بزرگ تبدیل می کند، درک کنیم و ببینیم چگونه تحقق می بخشد؟ که امیدواریم در این عرصه مساله ای برای توسعه همکاری های دو کشور بروز نکند.
رئیس جمهوری روسیه در باره انتظار از دولت ترامپ در زمینه تحریم های ضدروسی نیز بیان کرد: این مساله فقط مربوط به روابط روسیه و آمریکا نمی شود. به نظر من، هر گونه محدودیت در عرصه اقتصادی که با توجه به ملاحظات سیاسی وضع شده، برای اقتصاد جهانی زیان بار است. این گونه اقدام ها یکپارچگی اقتصادی را مخدوش می کند و اصول بازی را برهم می زند.
وی همچنین افزود: در اجلاس اخیر سران جامعه اقتصادی آسیا و اقیانوس آرام در لیما پایتخت پرو این مساله نیز مطرح شد و همه سران کشورهای شرکت کننده در همایش اتفاق نظر داشتند که ساختار مالی جهانی درگیر بحران شدیدی است و تحریم های اعمال شده از سوی برخی کشورها از عوامل اصلی بروز این وضعیت به شمار می رود.
اروپام**391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا