نعمان کورطولموش معاون نخست وزیر ترکیه امروز دوشنبه در سخنانی در یک کنفرانس خبری تاکید کرد: حالت فوق العاده تا هر زمان که لازم باشد، ادامه می یابد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز اخیرا از احتمال تمدید حالت فوق العاده خبر داده است. دولت آنکارا پس از کودتای نظامی نافرجام اواسط جولای، تدابیر امنیتی شدیدی را اتخاذ کرده و هزاران نفر از مخالفان و منتقدان را بازداشت یا از کار تعلیق کرده است.

اردوغان تاکید کرد: شاید حالت فوق العاده 3 ماه دیگر تمدید شود، شاید 3 ماه دیگر نیز تمدید شود. این تصمیم به دولت و پارلمان ترکیه مربوط است. آیا این پارلمان اروپا است که مسئول اداره این کشور است یا دولت آنکارا مسئول اداره آن است؟ حد خود را بدانید.

وی افزود: فرانسه نیز پس از وقوع حملات تروریستی در سال 2015 وضعیت فوق العاده اعلام کرده است.

معاون نخست وزیر ترکیه در ادامه درباره حمله یک فروند جنگنده به نظامیان این کشور در خاک سوریه، تاکید کرد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تایید کرده است که جنگنده ای که به نظامیان ارتش ترکیه در نزدیکی شهر الباب در سوریه حمله کرده، متعلق به روسیه نبوده است.

وی افزود: اقدامات لازم در خصوص حمله روز پنجشنبه به نظامیان ارتش ترکیه در خاک سوریه انجام خواهد شد.

در این حمله 3 سرباز ارتش ترکیه کشته و 10 نفر دیگر زخمی شدند. ارتش ترکیه مدعی شده است که نیروی هوایی سوریه عامل اصلی این حمله بوده و پاسخ مناسبی به این اقدام خواهد داد.