علی‌اکبر صالحی در حاشیه مراسم سالگرد شهید شهریاری از دانشمندان هسته‌ای با اشاره به تصویب قانونی در خصوص تحریم‌های ده ساله جمهوری اسلامی ایران در کنگره آمریکا تصریح کرد: این قانون باید به تایید سنا و امضای رئیس‌جمهور آمریکا برسد که در صورت طی شدن این مراحل درباره عملیاتی و اجرایی شدن آن قطعا نقض برجام شکل خواهد گرفت.

وی گفت: در کمیته‌ای که به ریاست آقای روحانی در این خصوص برگزار شد، پیش‌بینی لازم در این زمینه صورت گرفته و در زمان مقرر و لازم قرار شد بنابر ارزیابی و رصدی که می‌شود و تحلیل‌ها راجع به این اقدام کنگره آمریکا نظر کمیته اعلام شود.

بنا بر گزارش خبرگزاری صدا و سیما صالحی افزود: فعلا در حال ارزیابی بوده و به طور جدی، این موضوع را مدنظر قرار داده‌ایم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص بازگشت‌پذیری فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در صورتی‌که طرف مقابل نقض برجام کند تاکید کرد: ما پیش‌بینی‌های لازم را در این خصوص کرده‌ایم. وقتی وارد مذاکره شدیم همواره این موضوع را مد نظر داشتیم و چنان‌چه روزی برجام برهم خورد به اعتبار این‌که نمی‌شود به طرف مقابل اعتماد کرد ما پیش‌بینی‌های لازم را کردیم اما نمی‌توانیم این مسائل را علنی مطرح کنیم.

صالحی تصریح کرد: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب گفتند ما در فاصله یک و نیم ساله می‌توانیم به حجم قابل توجهی از ظرفیت غنی‌سازی برسیم ولی دلمان نمی‌خواهد به برجام خدشه‌ی وارد شود که ما بخواهیم واکنش نشان دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی از برجام به عنوان تحول در یک پارادایمی جدید در تعاملات بین‌المللی یاد کرد و گفت: همه از آن بهره‌مند شدند هم جمهوری اسلامی ایران هم طرف مقابل هم منطقه و هم دنیا، اگر طرف مقابل بخواهد بدعهدی و بدقولی بکند طبق فرمایش صریح رهبر معظم انقلاب با تدبیر و هشیاری و توانمندی این کار را پیش می‌بریم و امیدواریم که طرف مقابل وارد این عرصه نشود چرا که بازنده اصلی آنها خواهند بود و افکار عمومی جهان متوجه خواهد شد که آنها نقض برجام کرده‌اند.

وی هم‌چنین با اشاره به اینکه امیدواریم رئیس‌جمهور جدید آمریکا در چارچوب واقعیت‌ها و حقایق موجود حرکت کند تصریح کرد: آنها نمی‌توانند یک معاهده بین‌المللی را که حمایت شورای امنیت را دارد نقض کنند. از طرفی، برجام یک قرارداد دو جانبه هم نیست بلکه یک تفاهم‌نامه بین‌المللی است به ویژه آنکه قطعنامه 2231 در این زمینه صادر شده و جنبه بین‌المللی پیدا کرده است. آنها سر عقل بیایند و به تعهدات خود عمل کنند.

معاون رییس‌جمهور همچنین در پایان به فروش آب سنگین جمهوری اسلامی ایران اشاره‌ کرد و گفت: 11 تن آب سنگین را به عمان فرستادیم و منتظر نامه‌های دیگری از شرکت‌های بعدی برای عرضه و فروش به خریداران بین‌المللی هستیم.