به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی نبأ، در واقع سیاست مصر و مواضع اخیر این کشور به اختلاف قاهره با ریاض عمق بیشتری داده است و عبدالفتاح السیسی پیام های رهبران سعودی را در این خصوص نادیده می گیرد.
دولت مصر اخیرا در حال ایجاد محور جدیدی است که به تنش میان ریاض و قاهره شدت می بخشد.
پس از گذشت کمتر از یک ماه از سفر علی المملوک رئیس دفتر امنیت ملی سوریه به مصر، رسانه های عربی از سفر ژنرال های مصری به پایگاه های نظامی در سوریه در چارچوب همکاری برای مبارزه با تروریسم خبر دادند.
این اقدام که طی چند روز گذشته شایعاتی در مورد آن در رسانه ها انتشار یافت، دور بودن موضع مصر از عربستان در مورد بحران سوریه را نشان داد و باعث شد اختلاف های مصر و عربستان بار دیگر علنی شود.
از نظر اقتصادی شرکت آرامکو عربستان صادرات نفت خود را به مصرمتوقف کرد که این اقدام پیامدهای منفی با خود به همراه داشته است و باعث شد مصر برای یافتن جایگزین هایی برای عربستان و تامین مایحتاج خود از فرآورده های نفتی با دولت عراق قراردادی در این خصوص به امضا برساند.
عربستان در مورد سیاست های اخیر قاهره سکوت اتخاذ کرده است و همین سکوت باعث شده تا پرسش هایی در خصوص رویکرد ریاض در مرحله آینده مطرح شود.
در همین راستا جمال خاشقجی نویسنده سعودی نزدیک به مراکز تصمیم گیری در عربستان گفت: استعفای ایاد مدنی دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی در واقع پیام مثبتی از سوی عربستان به مصر پس از توهین ایاد مدنی به عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر به شمار می آید.
خاشقجی گفت: در واقع این اقدام یک نوع تلاش از سوی عربستان برای مهار اختلاف ها میان دو کشور محسوب می شود.
خاشقجی از قاهره خواست تا از این اقدام به نحو احسن برای بهبود مناسبات استفاده کند زیرا به گفته خاشقجی این آخرین فرصت فراروی مصر محسوب می شود.