علامه عزیزی در روزنامه مردم سالاری نوشت: با وجود موفقیت‌های دولت حسن روحانی در عرصه‌های سیاست خارجی، امنیت ملی و کاهش تورم در برخی امور ضعف‌های بنیادی مشاهده می‌شود.
 
پر واضح است پاشنه آشیل دولت در انتخابات آتی فیش‌های حقوقی یا لغو کنسرت‌ها نیست بلکه این موضوعات جنجال‌های سیاسی – رسانه‌ای در جهت هدر رفت انرژی دولتمردان با هدف تضعیف دولت است. بلکه بزرگترین نقطه ضعف دولت سه مقوله در هم تنیده است که آینده و حتی ابقای دولت در چهار سال آینده را تحت تاثیر قرار داده است که عبارتند‌از:

1- تداوم وضعیت رکود اقتصادی

2- عدم بهبود وضع معیشتی طبقات کم درآمد جامعه

3- عدم توجه به مطالبات جوانان

این روزها‌ بسیاری از تحلیل‌ها از بی‌رقیب بودن حسن روحانی در انتخابات 96 خبر می‌دهند اما باید توجه کرد اگر دولت برای حل این سه معضل کمر همت نگمارد‌، دو قطبی روحانی- مردم را در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم شاهد خواهیم بود که معادلات سیاسی ایام انتخابات را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. در آن صورت دیگر فرقی نمی‌کند رقیب حسن روحانی چه کسی است زیرا حوزه عمومی‌ در جهت تایید افراد گام برنخواهد داشت بلکه در جهت نفی دولت فعلی به پیش خواهد رفت.رکود اقتصادی از سال 93 شروع شده و دو سال است اقتصاد کشور را مختل کرده، مقوله‌ای است که با اصلاح سیاست‌های اقتصادی و به کارگیری راهبردهای جدید در اقتصاد میسر خواهد شد.

فلذا لازم است دولت با اتخاذ سیاست‌های جدید به حل فوری و عاجل این موضوع بشتابد تا در سایه حل مساله رکود‌، نرخ بیکاری نیز کاهش یابد. چالش دیگر دولت روحانی که با آن روبرو است ‌عدم بهبود وضع معیشتی طبقات پایین جامعه است. از آنجایی که آرای دهک‌های درآمدی پایین جامعه ‌در انتخابات ریاست‌جمهوری بسیار حیاتی است‌، نارضایتی آنها‌ می‌تواند موتور متحرک حوزه عمومی ‌علیه دولت باشد. سومین و مهمترین چالش دولت تدبیر که به نوعی دو چالش دیگر را نیز در برمی‌گیرد، عدم توجه به مطالبات جوانان است.

 

افزایش نرخ بیکاری، تعمیق معضل مسکن‌، اوضاع نابسامان ورزش، بالارفتن سن ازدواج، افزایش آمار طلاق و عدم جذب استعدادهای علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی جوان در دستگاه‌های دولتی از جمله مهمترین مشکلات حوزه جوانان و از مطالبات جدی نسل جوان است. در این بین عدم استفاده از نیرو‌های نخبه سیاسی جوان در بدنه دولت از اهمیت دوچندانی برخوردار است زیرا در صورت روی برگرداندن ‌جوانان به خصوص جوانانی که خطرات فضای امنیتی سال 92 را به جان خریدند تا شاید شاهد ایجاد تغییر در عرصه‌های گوناگون مملکت باشند، حسن روحانی را با چالش جدی در انتخابات مواجه خواهد کرد.
 
داشتن کابینه‌ای با میانگین سنی 60 سال و عدم استفاده از جوانان در سطوح میانی مدیریت، خطری است که آینده کشور را تهدید می‌کند زیرا در بسیاری از مواقع برقراری ارتباط میان مدیران دولتی با نسل سوم و چهارم انقلاب را بی‌اندازه دشوار شده است و با ادامه رویکرد بی‌اعتمادی نسبت به جوانان، شاهد خلاء مدیریتی در دهه‌های آینده خواهیم بود. از این رو رهبر انقلاب نیز در دیدار با جمعی از نخبگان جوان کشور، شناسایی و جذب استعدادهای جوان را از وظایف مهم دستگاه‌ها دانستند. از این رو لازم است دولت نگاه‌ها نسبت به جوانان را تغییر دهد و با تغییر راهبردهای خود زمینه را برای شکوفایی پتانسیل‌های جوانان در زمینه‌های گوناگون، فراهم آورد.