فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه در اظهاراتی تاکید کرد: انگلیس باید از بابت بریگزیت و به عنوان هشداری برای دیگر کشورهای متمایل به ترک اتحادیه اروپا مجازات شود.

رئیس جمهوری فرانسه با انتقاد شدید از تصمیم انگلیس برای ترک اتحادیه اروپا صحبت‌هایی را مشابه اظهارات انتقادآمیز  اخیر آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان مطرح کرد.

مرکل نیز اخیرا گفت: بریتانیا در صورتی که محدودیتی را برای مهاجران اعمال کند به بازار داخلی اتحادیه اروپا دسترسی نخواهد داشت.

رئیس جمهوری فرانسه در عین حال تاکیدکرد: این به عهده کشورش و همچنین آلمان به عنوان بنیانگذاران اتحادیه اروپاست تا از آن دفاع کنند.

این صحبت‌های فرانسوا اولاند که در جریان ضیافت شامی در شهر پاریس طی پنج شنبه شب مطرح شدند تبعاتی را برای بازارهای مالی و ارز در اروپا در پی داشتند.

اولاند گفت: امروز انگلیس می‌خواهد اتحادیه اروپا را ترک کند اما هیچ هزینه‌ای نپردازد چنین چیزی امکان پذیر نیست.

وی خاطرنشان کرد: این نه به نفع اتحادیه اروپا و نه به نفع انگلیس است که خود را در یک وضعیت مبهم نگه دارد.

اولاند همچنین تاکید کرد: انگلیس تصمیم گرفته که بریگزیت را اجرا کند و در حقیقت من عقیده دارم که انگلیس می‌خواهد یک "بریگزیت سخت" را اجرا کند. بنابراین ما باید به خواسته‌های انگلیس به منظور خروج از اتحادیه اروپا پاسخ مثبت داده و باید بر مواضعمان محکم باشیم.

رئیس جمهوری فرانسه با هشدار درباره این که ممکن است کشورهای دیگر اتحادیه اروپا برای ترک این اتحادیه "وسوسه" شوند اگر ما مواضع محکمی نداشته باشیم اصول اساسی اتحادیه اروپا را به خطر می‌اندازیم.

وی افزود: اروپا همواره در بحران به سر برده است اما این یک بحران معمولی نیست بلکه یک بحران اساسی است.

رئیس جمهور فرانسه این سخنرانی را در جریان مراسمی در گرامیداشت بیستمین سالگرد تاسیس موسسه "ژاک دولور" در پاریس مطرح کرد.

در این مراسم ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا و میشل بارنیه، مذاکره کننده اتحادیه اروپا برای بریگزیت شرکت داشته‌اند.

اخیرا ترزا می، نخست وزیر انگلیس اعلام کرد: کشورش فرآیند خروج از اتحادیه اروپا را تا پایان مارس ۲۰۱۷ به جریان خواهد انداخت.

این در حالی است که ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا نیز گفت: اگر انگلیس مساله تحرک آزاد مردم در اروپا را نپذیرد دسترسی آن به بازار واحد اتحادیه اروپا غیرممکن است.

وی تاکید کرد: ما باید در این زمینه سختگیر باشیم.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز گفت: اتحادیه اروپا در صورتی که در زمینه تحرک آزاد افراد امتیاز دهد از مسیرش منحرف خواهد شد.