روزنامه مسکوفسکی کمسمولتس در تحلیلی پیرامون رابطه ترامپ با پوتین نوشته است:دونالد ترامپ کاندیدای جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرده است که درصورت پیروزی در انتخابات می‌تواند با ولادیمیر پوتین و روسیه روابط خیلی خوبی برقرار کند. اما برخی کارشناسان بر این باورند که امکان دارد این سخنان یک ترفند انتخاباتی باشد.

نویسنده تحلیل در ادامه می افزاید: باید در نظر گرفت که کلینتون لحن ضد روسی خود را به خاطر انتقاد جمهوریخواهان از ملایمت اوباما نسبت به روسیه پیشتر کرده است. جمهوریخواهان بر این باورند که رئیس‌جمهور آمریکا در روابط با مسکو زیاده از حد ملایم و با ساده لوحی رفتار می‌کند.

سامویلوف، رئیس مرکز مطالعه مکانیسم‌های سیاست خارجی آمریکا در انستیتوی آمریکا و کانادای فرهنگستان علوم روسیه در این باره می گوید: امروز نامزد دموکرات در اتخاذ موضع گیری علیه روسیه از نامزد جمهوریخواهان سخت گیرتر شده است.

این کارشناس روس تأکید می کند: سخنان شدید کلینتون علیه روسیه به معنی پیاده کردن سیاست وعده داده شده در صورت پیروزی وی در انتخابات نیست اما سخنان ترامپ واقعیت دارد زیرا او قبلاً اعلام کرده بود قصد دارد به امور داخلی آمریکا توجه کند. از این لحاظ تمایل وی به همکاری با روسیه مثلا در مورد سوریه، قابل باور و پذیرش است.

با این حال سئوالی که باقی می ماند اینست که آیا در صورت سرکار آمدن ترامپ، نخبگان آمریکایی و کنگره به او امکان خواهند داد خواسته خود را به مرحله اجرا بگذارد؟ نخبگان آمریکا امروز موضع حامی روند جهانی شدن دارند و علت مخالفت آنها با ترامپ نیز همین است.

به نظر سامویلوف، برغم صداقت ترامپ در مورد مقاصد خود، اگر جمهوریخواهان (در صورت در دست گرفتن کنگره در دور بعدی) چوب لای چرخ این میلیاردر بگذارند، کاندیدای جمهوریخواه در بهترین حالت فقط ۳۰٪ مقاصد خود را می‌تواند اجرا کند.