نیویورک تایمز در گزارشی درباره تیم وکلای حقوقی رضا ضراب، تاجر ایرانی الاصل بازداشت شده در آمریکا نوشت: وی تیمی متشکل از ۱۶ وکیل تراز اول آمریکایی را به استخدام خود درآورده که حق الزحمه آنها به ده ها میلیون دلار می رسد.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از نیویورک تایمز، زمانی که رضا ضراب، تاجر ثروتمند طلا که دارای تابعیتی ایرانی-ترکیه ای است بعد از بازداشت در خاک آمریکا در ماه مارس به یک وکیل ماهر برای دفاع از خود احتیاج پیدا کرد، وی بنجامین برافمن، یکی از شناخته شده ترین وکلای نیویورک را به استخدام خود درآورد.اما ضراب به یک وکیل بسنده نکرد.

 

وی تنها در عرض 4 ماه، 5 موسسه حقوقی آمریکایی را با 15 وکیل استخدام کرده تا از وی دفاع کنند. بسیاری از این وکلا جزو چیره دست ترین ها در زمینه کاری خود هستند. اما اسناد دادگاه نشان می دهد که شانزدهمین وکیل ضراب از یک موسسه حقوقی دیگر به زودی به این تیم خواهد پیوست.

 

این تیم رویایی متشکل از پل کلمنت، معاون دادستان کل آمریکا، و شریکش ویت دین دستیار سابق دادستان کل است که هر دو از متخصصان در زمینه فرجام خواهی هستند.
از دیگر چهره های این تیم حقوقی می توان به ویلیام بورک، جانشین سابق مشاور حقوقی کاخ سفید اشاره کرد که متخصص پرونده های بین المللی است. از موکلان وی می توان به فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) در جریان رسوایی فساد مالی اخیر اشاره کرد.

 

بروک، کریستین چانگ و ادوارد اواوکالاگان همگی از دادستان های سابق دفتر دادستانی آمریکا در منهتن هستند، یعنی همان دفتری که در حال تعقیب قضایی ضراب به اتهام تبانی برای نقض تحریم های آمریکا علیه ایران است.

 

ضراب 32 ساله که قبلا درخواست آزادی اش به قید وثیقه 50 میلیون دلاری تا زمان برگزاری دادگاه و اقامت 24 ساعته در یک آپارتمان مجهز به نگهبان و کنترل با سیستم جی پی اس رد شده، همه این هزینه ها را از حساب شخصی خود انجام می دهد.

 

هزینه های حقوقی ضراب دقیقا مشخص نیست، اما اگر این پرونده به دادگاه برود، بر اساس حق الزحمه های در نظر گرفته شده معمول برای این وکلا، دستمزد تیم حقوقی وی احتمالا به ده ها میلیون دلار خواهد رسید.