جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) روز یکشنبه از دولت عربستان خواست مانع از انجام سفرهای هیات های سعودی به سرزمین های اشغالی برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه و یک نشریه صهیونیستی، این درخواست در پی سفر اخیر هیاتی از عربستان به بیت المقدس و دیدار و گفت و گو با مقام ها و نمایندگان صهیونیستی مطرح شد.

انور عشقی ژنرال بازنشسته سعودی ریاست این هیات متشکل از فرهنگیان و بازرگانان را برعهده داشت که با هدف ترغیب به مذاکره در مورد طرح صلح عربی روانه فلسطین اشغالی شدند.

در همین حال، حماس با صدور بیانیه ای از عربستان خواست اقدامات لازم برای جلوگیری از این دیدارها را در پیش گیرد.

حماس همچنین اعلام کرد که رژیم صهیونیستی از این دیدارها برای تضعیف حقوق فلسطینی ها و رخنه به افکار و فرهنگ ملت مسلمان فلسطینی بهره می گیرد.

در بیانیه حماس همچنین از آنچه این جنبش خشم سعودی ها از سفر ژنرال سابق عربستان به بیت المقدس نامیده شده، تقدیر به عمل آمده است.

از قرار معلوم برای سفر انور عشقی و هیات همراه وی به سرزمین های اشغالی، به مجوز دولت سعودی نیاز بوده است.

با این حال، روزنامه الحیات چاپ سعودی هفته گذشته به نقل از مقام وزارت خارجه عربستان نوشت که تعامل هیات سعودی با طرف صهیونیستی، لزوما دیدگاه دولت عربستان را منعکس نمی کند.

عربستان و رژیم صهیونیستی از مناسبات رسمی برخوردار نیستند و ریاض شهروندان خود را از سفر به سرزمین های اشغالی منع می کند.

از سویی، هرچند حماس به طور علنی به حمایت از عربستان ادامه داده و درخصوص برقراری روابط دوستانه با این کشور ابراز امیدواری کرده، ریاض سعی داشته است از این گروه دوری کند و با آن خودمانی نشود.