شبکه خبری بی بی سی به نقل از منابعی که نام آنها را اعلام نکرد، مدعی شد که کمیته بین المللی المپیک به ورزشکاران روسی برای حضور در بازی های المپیک ریو 2016 مجوز داده است. اما با این حال این خبر هنور به طور رسمی تائید نشده است.
تصمیم به حذف تمامی کاروان روسیه از بازی های المپیک ریو در پی آن گرفته شد که ریچارد مک لارن یک استاد حقوق کانادایی اعلام کرد روسیه برنامه دوپینگی را با حمایت دولت از سال 2011 تا 2015 دنبال کرده است. پس از انتشار این گزارش، کمیته بین المللی المپیک با برگزاری نشستی اضطراری مشغول بررسی درخواست محرومیت همه ورزشکاران این کشور از شرکت در المپیک شد، اما سرانجام مسئولان این سازمان تصمیم گرفتند که به ورزشکاران این کشور (بجز ورزشکاران دو و میدانی) اجازه شرکت در مسابقات را بدهند.
بازی های المپیک ریو 2016 قرار است از روز پنجم اوت (16 مردادماه) آغاز شود.
پیش تر ورزشکاران دو و میدانی روسیه و فدراسیون دو و میدانی این کشور به استفاده گسترده از دوپینگ متهم شدند و فدراسیون بین المللی دو و میدانی تصمیم گرفت فدراسیون روسیه را از شرکت در المپیک 2016 ریو محروم کند.
کمیته ملی المپیک روسیه و 68 ورزشکار این کشور علیه این تصمیم درخواست تجدیدنظر کردند، اما دیوان داوری ورزش پس از بررسی شواهد ارائه شده از سوی دو طرف، رأی به ابقای حکم محرومیت روسیه داد.