روزنامه "وال استریت ژورنال" اشاره می کند که بوئینگ اعلام کرده که اگر فعالیت آن شرکت با ایران ممنوع است سایر شرکت های امریکایی نیز که رقیب آن شرکت هستند نباید بتوانند با ایران معامله کنند. "ری کانر" مدیر اجرایی واحد هواپیماهای تجاری بوئینگ در جریان سخنرانی ای در روز یکشنبه در مجمع دوسالانه فارن بورو در حومه لندن درباره تصمیم اخیر قانونگذاران امریکایی درباره مسدود کردن امکان معامله بیش از 80 فروند هواپیمای آن شرکت با ایران گفت:"این حکم ناعادلانه باید در قبال رقبای ما نیز اعمال شود".

 مجلس نمایندگان امریکا هفته گذشته اصلاحیه ای را به تصمیم رساند که هرگونه استفاده از مجوز وزارت خزانه داری برای تضمین مجوز صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری و قطعات و خدمات آن به ایران را ممنوع کرده است.

ایرباس نیز اعلام کرده است که برای صادرات محصولات خود به ایران نیازمند تاییدیه محکم تری از سوی واشنگتن است. گفتنی است که ایرباس در ژانویه گذشته توافق نامه همکاری را برای فروش 118 فروند هواپیما به خطوط هوایی ایران امضا کرد.

آقای کانر گفته است:"اگر ما قادر به معالمله با ایران نیستیم این بدان معناست که هیچ شرکت امریکایی دیگری نیز نباید بتواند با ایران معامله کند".

 معالمله بوئینگ با ایران به ارزش 17.6 میلیارد دلار بوده است و مورد مخالفت شدید نمایندگان کنگره قرار گرفته است. آنان مدعی هستند که ایران می تواند از این هواپیماها برای ارسال تسلیحات به سوریه و پیشبرد مقاصد نظامی استفاده کند.