خواندنی ترین یادداشت ها و مقالات روزنامه های امروز ایران را در اینجا آورده ایم، چکیده ای از قابل توجه ترین ها:

 

خواندنی های امروز رسانه های ایران

 

علی طباطبایی در شرق از «وسط مقتدر» نوشت:

اگر در هر جامعه‌ای وجود «طبقه متوسط» قوام‌بخش و تداوم‌بخش روندهای توسعه‌گرایانه و آینده‌محورانه معطوف به منافع عموم در بستر جامعه باشد، باید گفت وجود «وسط مقتدر» در کشور ما می‌تواند با ایجاد «محیط متعادل» در سطوح سیاست‌ورزی در بالادست، آرامش لازم را برای مواجهه منطقی با چالش‌ها و فرصت‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت موضوعات داخلی و خارجی فراهم کند. ازاین‌رو اگر در وضعیت موجود، نیروهای کنشگر کشور، حول سه محور یادشده بالا، یعنی «عقلانیت در افکار، اعتدال در رفتار و تمکین به آرای عمومی در کردار» به کنش معطوف به هدف بپردازند و «وسط مقتدر»ی تشکیل دهند، شاید بتوان انتظار داشت کشور با رفتارهای بهینه‌تر و تصمیمات بهنگام‌تر در «ریل توسعه» قرار گرفته و روندهای قدرت‌محورانه تضعیف و روندهای توسعه‌گرایانه تقویت شود.

اقتصاد نفتی در گفت و گوی شرق با شکرخدایی:

چراکه انگلیس هیچ‌گاه پول حاصل از فروش نفت را وارد بودجه خود نمی‌کرد. آنها درآمد حاصل از فروش نفت را وارد نظام بانکی خود و برای تسهیلات‌دهی به واحدهای تولیدی خود استفاده می‌کردند. به‌عبارتی می‌توان ادعا کرد که اگر ملی‌شدن نفت مصادف با ورود پول نفت نظام اعتباری کشور و هزینه‌کرد آن در مسیر توسعه کشور می‌شد، ما با یک اقتصاد پررونق و توسعه‌یافته مواجه بودیم. اما چه شد که به اینجا رسیدیم؟ فرزندان خانواده هر صبح بخشی از این گنجینه را برای امرار معاش خود از پدر خانواده طلب می‌کردند. با این پول ساختمان خانه، نو و برای اشتغال فرزندان با پول نفت مغازه‌ای خریداری شد. درحالی‌که این مغازه برای اقتصاد کشور هیچ عایدی نداشت و فقط برای این بود که فرزند خانواده بی‌کار نباشد.

 

خواندنی های امروز رسانه های ایران

مهرداد پولادی و روزنامه قانون:

پولادی دوباره قراردادش را به مدت یک فصل دیگر با «الشحانیه» تمدید کرد تا نشان دهد قصد بازگشت به ایران را ندارد بلکه به دنبال لجبازی است. مهرداد حالا خودش را تافته جدا بافته می‌داند، برای او مهم نیست که چند بار حقیقت را کتمان می کند یا چه فرقی با سایر جوانان کشور دارد؛ او تمدید می کند، میلیاردی می گیرد و در نهایت هم می گوید: بر می گردم!مهرداد پولادی، بازیکن سابق تیم ملی ایران وقاحت در این ماجرا را به اوج رسانده و حالا انتظار می‌رود حوزه نظام‌وظیفه علاوه بر به کارگیری ساز وکار پلیسی مناسب جهت بازگرداندن این بازیکن به کشور نشان دهد

خواندنی های امروز رسانه های ایران

زبان انگلیسی زبان استعمار است؛ روزنامه جوان:

هژمونی زبان انگلیسی در جهان و قرارگرفتن در جایگاه زبان بین‌المللی به بعد از انقلاب صنعتی و عصر روشنگری در اروپا باز‌می‌گردد که طی آن استعمار کهن جای خود را به جلوه‌های رنگارنگ استعمار نو بخشید. بریتانیا که منافع خود را به ویژه در مستعمرات استقلال‌یافته از دست رفته می‌دید، جریانی را در سطح اروپا و سپس جهان به راه انداخت که چند سال بعد از سوی نظریه‌پردازان امریکایی تحت عنوان «‌جهانی‌سازی‌» به گونه‌ای جدی مطرح و دنبال شد که از مظاهر آن، مکالمه تمام دنیا با یک زبان و زندگی با یک فهم و فرهنگ مشترک بود که از هژمونی زبان آغاز شد و راه خود را با اشاعه، تزریق و تحکیم فرهنگی ادامه داد تا به نوعی «‌سلطه فرهنگ غرب‌» بر سایر فرهنگ‌ها استحکام یابد.

تلگرام، بی بی سی فارسی و روزنامه جوان:

آماری که ما داریم نشان می‌دهد که بیش از 80 درصد از کاربران تلگرام ایرانی و آن 20 درصد دیگر هم اکثراً ایرانی‌های مقیم کشورهای دیگر هستند. بر اساس آماری دیگر تعداد کاربران تلگرام به صورت جهانی کمتر از یک درصد تعداد کل کاربران شبکه‌های اجتماعی جهان است که این یک درصد هم تقریباً همه ایرانی هستند. بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت شبکه اجتماعی تلگرام برای ایجاد انحراف و نفوذ در جمهوری اسلامی ایران به وجود آمده و یک شبکه اجتماعی بین‌المللی محسوب نمی‌شود.

 

وی می‌گوید: با توجه به اینکه سرورهای تلگرام در محل استقرار سرورهای بی‌بی‌سی یعنی در کشور انگلستان قرار دارد و از آنجا کنترل می‌شود، موضوع نفوذ آن بیشتر آشکار می‌شود.

خواندنی های امروز رسانه های ایران

وطن امروز و حدیث پرغصه تعطیلی کارخانجات:

تا وقتی دولت‌ها بزرگ‌ترین دستاورد خود را افزایش خام‌فروشی نفت بدانند و خود را ملزم به حمایت از تولید داخل نبینند، تا وقتی آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی صرفا به چشم راهی برای سرگرم کردن جوانانی که شغلی برای‌شان نداریم دیده شود و راهبردی برای استفاده از دانش آکادمی‌ها در صنعت اندیشیده نشود، همین ‌آش است و همین کاسه. «ارج» نخستین بنگاه اقتصادی باسابقه تعطیل شده نبود، آخرین‌شان هم نخواهد بود.

خواندنی های امروز رسانه های ایران

حقوق های میلیونی در شهروند:

اکنون که دولت با وجود رسانه‌هایی قوی و آزاد علیه خودش مواجه است، چرا باید چوب اتفاقاتی را بخورد که نانش را دیگران می‌خورند؟ چرا باید دولت چوب حقوق‌های کلان برخی افراد را بخورد؟ پس به دولت باید گفت: باز کنید درهای بسته اطلاعات را. شفافیت رکن دیگری از مبارزه با فساد است. فیش‌های حقوقی را علنی کنید. درهای کارگزینی‌های ادارات و سایر امور را باز کنید. هرچند به لحاظ حقوقی نیز منعی برای باز شدن این درها نیست. چیزی که از خدا پنهان نیست، چرا باید از مردم پنهان بماند؟

خواندنی های امروز رسانه های ایران

درخشانی آهنگساز موسیقی سنتی در شهروند از خوانندگان جوان می گوید:

خواننده‌هایی که تازه مطرح شده‌اند کمی اخلاق‌های این شکلی را دارند و در کار خیلی دخالت می‌کنند، باید بدانیم که خواننده هم مثل نوازنده یک اجراگر است، درست است که مخاطب خواننده را بیشتر می‌بیند و او به چشمش می‌آید اما او اجراکننده‌ای است که آهنگی را اجرا می‌کند و نهایتا باید این اجرا را باب میل آهنگساز انجام دهد. خیلی از خواننده‌ها در این موارد دخالت می‌کنند و خب من هم علاقه‌ای ندارم کارم را به این نوع خواننده‌ها بدهم

خواندنی های امروز رسانه های ایران

صادق زیبا کلام در ایران نوشت:

 

اشاره روز گذشته سخنگوی دولت به اتاق‌های فکر ضد دولت، آن هم یک روز پس از 24 خرداد- سالروز پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری- در حکم توضیح واضحات است. مروری بر آنچه در سه سال گذشته روی داد، نه تنها تأیید کننده این گزاره است، بلکه نشان می‌دهد مخالفان دولت، به سهولت حاضرند به بهای خدشه دار کردن کارنامه دولت، منافع و مصالح ملی را زیر پا بگذارند. شگفت انگیزتر اینکه این شیوه‌های خلاف اخلاق از سوی کسانی دنبال می‌شود که خود را مدعی ارزشمداری می‌خوانند. انتشار فهرست حقوق برخی از مدیران، گواه این ادعاست. برجسته‌سازی فیش حقوقی برخی مدیران- که ریشه آن در دولت سابق بوده و در دولت یازدهم ادامه پیدا کرده است- به گونه‌ای در رسانه‌های این جریان مطرح می‌شود که گویی این پرداخت‌ها، دقیقاً بعد از 24 خرداد 92 آغاز شده است

گزارش روزنامه ایران از پدیده قلیان دلیوری :

 

اینجا تهران است جایی که هرچیزی در هر ساعتی از شبانه روز در دسترس است؛ آیا به یکباره مورد هجوم لشکر میهمانان قرار گرفته‌اید؟ آیا برای میهمانان عزیزتان غذا می‌خواهید؟ آیا هوس قلیان کرده‌اید؟ آیا ماشین شما اورژانسی نیاز به کارواش دارد؟ آیا حال ندارید به سوپرمارکت سر کوچه بروید؟ برای بردن و آوردن لباس‌های‌تان به اتوشویی مشکل دارید؟ نگران نباشید! پدیده «دلیوری» (Delivery) در خدمت شماست. گوشی را بردارید، زنگ بزنید، در منزل و یا آنچنان که در این آگهی‌ها می‌خوانیم «درب منزل» قلیان چاق شده را با طعم دلخواه تحویل بگیرید.

خواندنی های امروز رسانه های ایران

کیهان و گ ف:

در حالی برخی مدیران سیاسی، فرهنگی در داخل کشور هر از گاهی از امکان بازگشت «گ.ف» به ایران در صورت توبه سخن می‌گویند، این بازیگر جلای وطن کرده هر بار با رفتار خودش پاسخ این افراد را می‌دهد. این بار نیز این بازیگر با فرح پهلوی، همسر دیکتاتوری که به دست مردم ایران ساقط شد عکس یادگاری گرفت تا به همه بگوید تا به کجا تعلق دارد. بازیگر یاد شده در حاشیه اجرای یک نمایش با فرح عکس یادگاری گرفته است. وی البته به جز عکس در فضای مجازی نیز به تملق‌گویی زن شاه پرداخته و نوشته که «کلمات عاجزند از وصف زیبایی این زن»!