وزیر امورخارجه گفت: در ابتدای دولت یازدهم پول نقد زیادی در خزانه نبود، از بازگشت چندین میلیارد دلار بدهی خارجی به خزانه پس از توافق هسته‌ای خبر داد.

محمد جواد ظریف امروز مهمان صحن علنی مجلس بود تا گزارشی از روند اجرای برجام به اهالی خانه ملت ارائه دهد. او در ابتدای سخنانش از نمایندگان خواست تا در ماه مبارک رمضان برای او دعا کنند و گفت: اگر دعای مردم در ماه رمضان گذشته نبود و استقامت آنان و دعای خیر رهبری و حمایت‌های ایشان نبود، این کار دشوار میسر نمی‌شد.

او سپس به سوابق و چارچوب‌های ذهنی در مذاکرات هسته‌ای پرداخت و ادامه داد: به دلیل حضور مردم در صحنه بویژه در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس و مقاومت آنان بود که طرف مقابل را وادار کرد از فشار و تحریم و تحمیل دیدگاه‌هایشان دست بردارند. چون دیگر نمی‌توانستند فاصله‌ای میان "مردم و حاکمیت" و "دولت و مجلس" ایجاد کنند. البته این به معنی پایان فشار بر ایران نیست، چون نه ماهیت آنها تغییر کرده و نه ما از آرمانهایمان کوتاه می آییم.

 تنها در مورد برجام در یک حوزه مشخص، بهانه‌هایی که باعث شده بود آنها بتوانند فضای منفی علیه ما در جو بین المللی ایجاد کنند را رفع کنیم.وگرنه آنها کارشکنی‌هایشان را کنار نمی گذارند و از در دوستی با ما وارد نمی شوند. به گفته رهبری باید ما با تکیه بر اعتماد و دعای مردم و ائمه اطهار، بکوشیم حقمان را از کسانی که دنبال بهانه جویی هستند، بگیریم.

او با تاکید بر اینکه هر روز به دنبال پیگیری حقوق جمهوری اسلامی ایران است، به دستاوردهای مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و افزود: اگر مذاکرات و برجام نبود، بر تحریم‌ها افزوده می‌شد. کما اینکه سال و ماهی نبود که تحریم جدید علیه ما اعمال نشود. حتی اگر تحریم‌های قبلی ادامه می یافت، امروز فروش نفت ما به کمتر از 200 هزار بشکه می‌رسید.

ما در طول دولت گذشته از فروش دو نیم میلیون بشکه به 800 هزار بشکه نفت رسیده بودیم! اگر تحریم‌ها ادامه می یافت، این روند نزولی ادامه داشت اما خوشبختانه امروز بار دیگر به فروش دو و نیم میلیون بشکه نفت رسیده ایم و این جای شکر از وجود مردم و رهبری دارد.

به گفته ظریف، دستاوردهای مذاکرات آنگونه بوده که برخی فشارهای سه سال پیش را فراموش کرده اند که چه تهدیدها و تحریم هایی علیه مردم ما اعمال می شد و این مردم چگونه با صبوری آن را تحمل می کردند!

رفع مبانی فشار و تحریم، از دیگر دستاوردهای مذاکرات هسته ای از نظر ظریف بود که می گفت: حذف PMD و نقض قطعنامه های شورای امنیت و اتحادیه اروپا، مبانی تحریم ها را از بین برد. از لحاظ روانی نیز سرازیر شدن هیات های خارجی به ایران، نشان دهنده این است که دنیا، ایران را محیطی امن برای سرمایه گذاری می  داند و باید این امنیت را به رخ دنیا بکشیم که ایران نه تنها برای مردمش امن است بلکه برای سرمایه گذاران نیز امن است.

او همچنین به موضوع حل و فصل پی‌ام‌دی اشاره و تصریح کرد: پس از حل ابعاد نظامی پرونده هسته‌ای (PMD) نشان می‌دهد که دنیا ایران را محیطی امن برای سرمایه‌گذاری می‌داند، اما برخی صهیونیست‌ها و سعودی‌ها به دنبال نشان دادن فضای ناامنی در کشور ما هستند، لذا ما خودمان نباید به این فضا دامن بزنیم و مدام بگوییم که تحریم‌ها برداشته نشده است.

وزیر خارجه با بیان اینکه در ابتدای دولت یازدهم در خزانه کشور، پول نقد زیادی وجود نداشت، خاطرنشن کرد: در سایه رفع تحریم ها دست کشور برای استفاده از منابع مالی خارج از کشور باز شد. منابع ما الان در دسترس است و بانک های جهانی با بانک مرکزی و خصوصی ما ارتباطات گسترده ای ایجاد کرده است. البته هنوز موانع موذی گرایانه آمریکا وجود دارد. گشایش اعتبارات اسنادی و ال سی ها به 14 هزار مورد رسیده که هر روز رو به افزایش است.

 بانک های متعددی در اروپا و ژاپن و کره با شرکت نفت ما در ارتباطند. مطالبات نفتی ما هم که سالها خارج از دسترس ما بود، به کشور برگشته. 5 میلیارد دلار بدهی یک شرکت دبی و 2 میلیارد بدهی شرکت شل، به کشور برگشته است. از 6 میلیارد وجوه ایران نزد هند، یک میلیارد برگشته و مابقی آن به کشور ما برخواهد گشت. تسویه بدهی های نفتی با یونان و دیگر کشورها نیز در حال انجام است.

به گفته وی کمتر این اخبار شنیده می شود و بیشتر روی مشکلات تاکید می شود. مشکلاتی که از قبل بوده و تازه نیست. نمایندگان توجه داشته باشند که نباید فضای روانی را تشدید کرد بلکه باید آن را از میان برد. دشمنان ایران و رژیم صهیونیستی تمام تلاششان این است که ایران را ناامن جلوه دهند. باید بکوشیم ارتباطاتی معقول و نه یک جانبه، با دیگر کشورها داشته باشیم. نباید بلندگوی تبلیغاتی گروه های مخالف ایران باشیم. باید به دیگر بانک ها بگوییم که مبانی تحریم از بین رفته و ایران هراسی از میان رفته و بر همه ماست که از تمام توانمان برای پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم.

ظریف با اشاره به اینکه بیمه های صادراتی برقرار شده است، گفت: مشکلات در این حوزه برطرف شده است و تمامی اختلافات با بیمه هرم هم ظرف روزهای آینده برطرف خواهد شد.

وزیر خارجه ادامه داد: خطوط ارتباطی با کشورهای مختلف و بانک ها در اختیار ایران قرار گرفته است اما دولت از دو جهت وسواس دارد. یکی ایجاد نکردن تعهدات بیجا برای کشور و دوم هدایت تعهدات در حوزه اولویت‌های ایران. به همین علت نسبت به مذاکره این خطوط اعتباری با دقت پیش می رویم .

ظریف با بیان اینکه امروز موسسات مختلف کشور از جمله وزارت اقتصاد و بانک مرکزی مشغول مذاکره و سخت گیری برای حفظ منابع ملی هستند، گفت: از ابتدای تاریخ ایران تا امروز تنها 60 توافق حمایت از سرمایه گذاری خارجی داشتیم ولی 7 توافق از این 60 توافق در این 5 ماه اخیر صورت گرفته است. اینها واقعیت هایی است که باید به رخ دنیا بکشاینم که در سایه هدایت مردم و رهبری این میزان امکان برای کشور ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه تا امروز 6/3 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران تصویب و ثبت شده است، تصریح کرد: از سوی دیگر نفتکش های ما را بیمه نمی کردند و امکان حمل و نقل نداشتیم اما امروز این مشکل حل و فصل شده است. البته مشکلات کوچکی هست که حل خوهیم کرد.

ظریف گفت: در حوزه انرژی تحریم هایی وجود داشت که به قول آنها فلج کنننده بود و هدفش صفر کردن صادرات نفت ایران بود. آنها بازارهای ایران را به دست رقبا و معاندین ما داده بودند، دولت سعودی با سفاکی و بی رحمی مقدار زیادی از بازارهای ما در دنیا را بلعید ولی با رفع تحریم های نفتی ما امروز توانستیم صادرات نفت را به دو میلیون بشکه نفت برسانیم.

وزیرخارجه با بیان اینکه شرکت های معتبر بین المللی به سمت ایران سرازیر شدند، اظهار داشت: شرکت هایی که اگر در نمایشگاه ها به سمت غرفه های آنها می رفتیم می گفتند ما نمی توانیم با شما صحت کنید . اگر قبلا در دبی به سمت مایکروسافت می رفتید می گفت من حتی اجازه ندارم با شما صحبت کنم اما امروز نمایندگان مایکروسافت در ایران هستند برای اینکه بتوانند ما را از این فناوری بهره مند کنند. ما امروز بین کشورهای مختلف رقابت ایجاد کردیم نه اینکه آنها که برای ما تعیین تکلیف کنند.

این مقام دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه قدر این نعمت که حاصل شده است را بدانیم، خاطرنشان کرد: ناوگان هوایی، کشتیرانی و ریلی در حال بازساری است. فراموش نکنیم در شرایط عادی مذاکره، انعقاد و اجرای یک قرارداد چند میلیاردی سالها طول می کشد نه حتی ماه ها بروید مطالعه کنید. اما امروز این زمان کوتاه شده است.

وی گفت: البته همانطور که در ابتدا گفتم موانع، مخالفت ها، کارشکنی ها و شیطنت ها را فراموش نکردیم. قرارمان نبود که اختلافات مبانی و اصولی مان را با دیگران حل و فصل کنیم. ما اعتقاد داشتیم و داریم که قدرت جمهوری اسلامی براساس حفظ آرمان‌ها، دیدگاه ها و مبانی انقلاب و پیام و یادگارهای امام راحل و دستور و رهنمودهای رهبری است. نه قصد مذاکره در این حوزه ها را داشتیم نه آمادگی ورود به گفتگوها را داشتیم.

ظریف افزود: آن حوزه ها، حوزه های اختلافی هستند . تلاش ما این بود که با حفظ مبانی و اصول جمهوری اسلامی بهانه ها را بگیریم. نباید بهانه تراشی کنیم، نباید ایجاد فضا برای بهانه گیری کنیم.

وی با تاکید براینکه محیط ایران تحریمی ندارد، گفت: قرارمان نبود با آمریکا معامله کنیم قرارمان نبود تحریم های شرکت های آمریکایی را برداریم . این عقب افتادن آمریکا از صحنه رقابت ایران است. قرار بود که مداخلات غیرقانونی آمریکا در ارتباطات مان با دیگر دنیا را متوقف کنیم که انجام شده است.

وزیر خارجه گفت: کاری کردیم و وزیر خارجه آمریکا امروز به جای قلدری، بگوید می کوشیم تحریم ها را برداریم. کاری با اینکه صداقت دارند یا نه، ندارم. بحث من این است که اگر روزی به تحریم ایران افتخار می کردند، امروز فرار می کنند از اینکه بگویند ایران را تحریم می کنند. از این دستاورد برای به دست آوردن امکانات بیشتر و فشار بیشتر بر بدخواهان ایران و اسلام استفاده کنید.

وی افزود: به برکت مقاومت مردم و حضورشان پای صندوق های رای گیری، امید دشمنان و افراطیون ناامید شده و نباید اجازه دهیم این فضای مبارک، دستخوش اختلافات جناحی شود و سرمایه گذار داخلی ناامید شده و سرمایه گذار خارجی احساس کند محیط ایران با تحریم آغشته است.