با مطرح شدن نام دونالد ترامپ به‌عنوان نامزد جمهوری‌خواهان برای رقابت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال جاری میلادی، حالا بازی شکل دیگری به خود گرفته و وارد زمین معاون اولی شده است. از زمانی که حضور غول املاک و مستغلات در انتخابات ماه نوامبر تقریبا قطعی شده، نام‌های مختلفی برای معاون اولی ترامپ مطرح شده است.

به نوشته روزنامه «یو اس‌ای تودی»، نام‌هایی همچون بن‌کارسون، نیوت گینگریچ، جانی ارنست، باب کروکر، مارکو روبیو و نیکی هیلی مطرح شده است. توجه به برخی نام‌ها این موضوع را نشان می‌دهد که رقبای دیروز حالا کم‌کم به فکر تعامل با ترامپ افتاده‌اند. در حالی که مارکو روبیو یکی از مخالفان جدی ترامپ در دوران رقابت‌های درون حزبی بود، حالا نام او به‌عنوان یکی از مهم‌ترین گزینه‌های معاون اولی مطرح شده است.

بازگشت نیوت گینگریچ

رئیس سابق مجلس نمایندگان ایالات‌متحده و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2012 جزو نامزدهایی است که ممکن است نامش به‌عنوان معاون اولی از گوی جادویی ترامپ بیرون بیاید. براساس تحقیقات میدانی که کارشناسان روزنامه «یو اس‌ای تودی» انجام داده‌اند، گزینه گینگریچ جزو گزینه‌های قوی برای حضور در این پست است.

در نظرسنجی انجام شده از سوی این روزنامه بیشتر کارشناسان حضور گینگریچ را به‌عنوان محتمل‌ترین گزینه انتخاب کرده‌اند.

کریگ رابیسنون، سردبیر سایت «TheIowaRepublican.com» می‌گوید: «گینگریچ شاید هرگز در لیست کسی قرار نگیرد اما وی برای ترامپ یک گزینه خوب و کامل به حساب می‌آید.» او می‌افزاید: «اگر ترامپ یک نقطه ضعف داشته باشد، ناکارآمدی وی در حوزه سیاست‌های داخلی و خارجی است. از این رو گینگریچ نه تنها گزینه مناسبی به حساب می‌آید، بلکه ساز و کار واشنگتن را هم به خوبی می‌داند، با این حال نمی‌توان کتمان کرد که برخی وی را یک گزینه مناسب نمی‌دانند و هنوز وی جزو خودی‌ها قرار نگرفته است.» «دی لوسیا»، یکی از فعالان تی پارتی در کانزاس با این عقیده موافق است که گینگریچ عملکرد عملگرایانه‌ای از خود به جا گذاشته و روی نت‌های محافظه‌کارانه به رقص آمده است.

او روی اصلاحاتی همچون «توازن بودجه» و «مباحث رفاهی» عملکرد خوبی از خود به جا گذاشته است. او همچنین در حالی که تسلط زیادی روی مباحث مالیاتی دارد، حق مطلب را در مورد افزایش بودجه دفاعی و اطلاعاتی به خوبی ادا کرده است. درباره مبارزه با تروریسم هم تسلط خوبی دارد. چنانچه نیوت گینگریچ به‌عنوان معاون اولی ترامپ انتخاب شود او در مخالفت با برجام با وی همسو و هم‌نظر بوده است. گینگریچ جزو جمهوری‌خواهانی است که انعقاد برجام را باخت آمریکا در برابر ایران می‌داند و حتی سوم ژوئیه سال 2015 در واشنگتن‌پست با انتشار مطلبی نوشت آمریکا جنگ 36 ساله را به ایران باخت. گینگریچ معتقد است که آمریکا باید برجام را لغو و تحریم‌ها را علیه تهران دوباره اجرا کند.

حالا گینگریچ تنها یکی از نام‌هایی است که بیش از سایر نام‌ها می‌شنویم. با این حال نباید از نام‌های دیگری همچون سناتور باب کروکر گذشت. سناتوری که به «رای‌گیرنده ارشد» معروف است. اگر گینگریچ در هفته گذشته به‌عنوان دومین میهمان برج ترامپ نامش مطرح شده، اما سناتور باب کروکر کسی است که به‌عنوان اولین میهمان به دیدار ترامپ رفته است.

البته این روزها برج ترامپ محل رفت و آمد افراد بسیاری بوده است. کارشناسان می‌گویند این افراد جزو کسانی هستند که می‌توانند بالقوه تبدیل به معاون اول ترامپ شوند. جانی ارنست، سناتور اهل آیووا و جان کیسیچ، فرماندار اوهایو که در نزد محافظه‌کاران مقبولیت بالایی دارد، جزو میهمانانی بوده‌اند که هفته گذشته سر از برج ترامپ درآوردند.

از دیگر نام‌ها البته نمی‌توان به سادگی گذشت. سارا پیلین، یکی از رهبران محبوب تی‌پارتی و اوانجلیکاها، سناتور تیم اسکات از کارولینای جنوبی جزو نام‌هایی هستند که در چند روز گذشته به خانه ترامپ رفت و آمد داشته‌اند. «فرانک دوناتلی» یکی از اعضای سابق کمیته ملی جمهوری‌خواهان به روزنامه «یو اس‌ای تودی» می‌گوید: کروکر می‌تواند گزینه خوبی برای انتخاب باشد اما وی جزو کسانی است که تسلط بیشتری در حوزه سیاست خارجی دارد. البته «آندره‌آ گیلپسی»، پروفسور دانشگاه «ایموری» به‌عکس دوناتلی اعتقاد دارد که کروکر جزو سیاستمدارانی است که به‌طور عموم در حوزه سیاست داخلی و خارجی چیره‌دست است و او می‌تواند گزینه‌ای بهتر برای معاون اولی باشد.

سناتور باب کروکر جزو جمهوری‌خواهانی است که مواضع ضدایرانی دارد. او یکی از تاثیرگذارترین افراد در تهیه لایحه ضدایرانی در آمریکا بود که هدف از ارائه آن در کنگره لغو برجام بود. او به همراه نفراتی چون جان مک‌کین، مارکو روبیو و لیندسی گراهام خواستار به تایید رسیدن برجام در کنگره بودند. او پیش از ارائه این لایحه هم در هفدهم اوت سال 2015 در سرمقاله واشنگتن‌پست نوشته بود که کنگره باید حق وتوی برجام را داشته باشد. او گفته بود اگر کنگره تشخیص بدهد که قرارداد بدی بین ایران و کشورهای 1+5 بسته شده، کنگره باید حق لغو این توافق‌نامه را داشته باشد.

البته پروفسور دایانا بی‌استورم، استاد دانشگاه ایالتی آیووا بر این باور است که جانی ارنست به دلیل صبغه نظامی‌اش و هم اینکه در میان زنان طرفدار بسیاری دارد، گزینه بهتری نسبت به سایر نام‌ها است. ارنست سوای اینکه قهرمان ملی به حساب می‌آید، چراکه در دوران جنگ عراق در این کشور خدمت کرده است، تا حدودی می‌تواند نظامی‌ها را مجاب کند که به ترامپ رای بدهند. بسیاری از کهنه‌سربازان آمریکایی به دلیل اینکه ترامپ علیه جان مک‌کین سخنرانی کرده بود از وی دلگیر و ناراحت هستند اما حضور ارنست می‌تواند این شکاف را ترمیم کند. بی‌استورم می‌گوید: جانی ارنست یک نظامی خوشنام است، افزون بر این وی می‌تواند آرای زنان را هم به‌ سود ترامپ جذب کند.ترامپ به دلیل موضع‌گیری‌های نامناسبی که نسبت به زنان داشته، چهره منفوری به حساب می‌آید اما ارنست می‌تواند نقش موثری در این جهت ایفا کند و رای زنان را به سود ترامپ جذب کند. البته ارنست روز پنج‌شنبه با فاکس نیوز گفت‌وگو کرد و اطلاعات چندانی در باب مذاکره‌اش با ترامپ نداد اما گفت که وی به این پیشنهاد فکر نمی‌کند، زیرا چندان علاقه‌ای به این موضوع ندارد.

«ناتان گونزالز» سردبیر سایت «روتنبرگ و گونزالز» گفت که کسی نمی‌داند چه شخصی قرار است معاون اول شود و این صحبت‌ها در حد حدس و گمان‌های ژورنالیستی است. او بر این باور است که تنها چند نفر از اطرافیان دونالد ترامپ هستند که می‌دانند چه نامی قرار است به‌عنوان معاون اولی مطرح شود. این در حالی است که بازار نام‌ها در میان جمهوری‌خواهان مطرح است و تنها این چند نام ذکر شده را نمی‌توان جزو گزینه‌ها دانست. برخی می‌گویند؛ افرادی مانند کیسیچ، کریس کریستی و اسکات واکر به دلیل اینکه سابقه اجرایی خوبی دارند می‌توانند کمک حال ترامپ باشند.

این دسته بر این باورند که ترامپ به دلیل ضعفی که در سیاست خواهد داشت، باید شخصی اجرایی را انتخاب کند تا این ضعف بزرگ را پوشش دهد. ترامپ همواره متهم است که کار سیاسی انجام نداده و تنها به تجارت مشغول بوده است. از این‌رو برخی از جمهوری‌خواهان پیشنهاد می‌کنند نام کسی باید به‌عنوان معاون اول مطرح شود که سابقه اجرایی دارد. اگرچه برخی نام وزیر سابق امور خارجه آمریکا یعنی کالین پاول را مطرح می‌کنند اما به نظر می‌رسد وی در کنار هیلاری کلینتون راحت‌تر مشغول به کار شود تا دونالد ترامپ جمهوری‌خواه شده.

مشاورانی که در کنار دونالد ترامپ مشغول به کار هستند تاکنون این موضوع را سر به مهر نگه داشته‌اند. هر نامی هم که تاکنون مطرح شده، تک بعدی بوده که در زمینه‌ای فردی شاخص به حساب می‌آید اما در زمینه‌های دیگر فاقد توانایی. برای همین جای تعجب نیست که نام شخصی همچون «جان بروِر» هم مطرح می‌شود. او تنها در یک زمینه چیره‌دست است و آن هم موضع‌گیری‌های سرسختانه‌ای که در قبال موضوع مهاجرت دارد. البته شاید ترامپ قصد آشتی کردن با بخش‌هایی داشته باشد که تاکنون مخالفت با آنها موجب محبوبیت او شده‌اند: دیدگاه‌های ضدزن و مخالفت وی با اقلیت‌ها، دو موردی است که موجب شده وی در میان جمهوری‌خواهان موفق به کسب رای بالایی شود. اما حالا «پال مانافورت» یکی از مشاوران ارشد او می‌گوید: اگر نام یک زن یا یک اقلیت به‌عنوان معاون اولی مطرح شد، نباید تعجب کرد.