به گزارش خبرگزاری رویترز، پاپ روز دوشنبه در گفت و گو با روزنامه فرانسوی لا کروآ ٬ با اشاره به تروریسمی که با سوء استفاده از نام اسلام و مسلمانی در جهان رواج یافته است، این سوال را مطرح کرد که آیا آن چه را که دمکراسی غربی نامیده می شود ٬ می توان به کشورهایی نظیر عراق یا لیبی که ساختار فرهنگی متفاوتی دارند صادر کرد؟
وی سپس با تاکید بر اینکه بدون در نظر گرفتن عوامل فرهنگی در این کشورها، نمی توان گامی برداشت، با اشاره ضمنی به تبعات مداخله سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در لیبی در سال 2011میلادی ٬ به سخنان یک لیبیایی اشاره کرد که گفته بود ما قبلا یک قذافی داشتیم اما اکنون پنجاه نفر شده اند.
رهبر کاتولیک های جهان پیشتر نیز به کرات آنچه را که آن را 'استعمار فرهنگی' نامید ٬ زیر سوال برده است. وی معتقد است که کشورهای غربی در صدد هستند در ازای کمک های مالی به کشورهای در حال توسعه، ارزش های خود را به آن ها تحمیل کنند.
پاپ این مطالب را همزمان با برگزاری نشست بین المللی سران کشورها در وین اتریش به رهبری آمریکا و ایتالیا با موضوع حمایت از دولت وحدت ملی در لیبی بیان کرد .
لیبی از پنج سال قبل و پس از حمله نظامی ناتو و سقوط حکومت معمر قذافی ٬ دستخوش هرج و مرج و ناامنی است. گروه های شبه نظامی مختلف که زمانی در مقابل قذافی در یک جبهه می جنگیدند، اکنون بر سر سهم خود از قدرت سیاسی و اقتصادی لیبی ٬ رو به روی هم قرار گرفته اند.
این کشور همچنین از دو سال قبل تاکنون دارای دو دولت موازی است که هر یک نهادهای قانونگذاری، اقتصادی و نظامی خود را دارند.
دولت وحدت ملی که با وساطت سازمان ملل چند ماه قبل تشکیل شد، اکنون در گوشه ای از طرابلس (پایتخت) مستقر است، اما هنوز نتوانسته کنترل نهادهای مهم این کشور را به دست بگیرد.
گروه تروریستی داعش نیز با استفاده از خلأ امنیتی و سیاسی لیبی، توانسته است در برخی مناطق این کشور از جمله سرت جای پایی برای خود پیدا کند.
عراق نیز از زمان مداخله نظامی آمریکا در سال 2003 که به سرنگونی حکومت دیکتاتوری صدام حسین منجر شد ٬ دستخوش چالش های امنیتی و بی ثباتی سیاسی بوده است.
خاورم**9156**2041**