وزارت خارجه روسیه می‌گوید، قصد آمریکا برای فعال کردن سامانه دفاع موشکی اروپایی در رومانی ناقض پیمان بین المللی موجود در این زمینه است.

 یکی از مقام های وزارت خارجه روسیه گفت، این اقدام پیمان تجهیزات هسته‌ای میان برد (آی ان اف) که در سال 1987 امضا شد را زیر پا می گذارد.

آمریکا می گوید، سامانه "آگیس سپری" برای محافظت از ناتو در برابر موشک های دوربرد است و تهدیدی برای روسیه نیست. رومانی میزبان بخشی از این سیستم است که قرار است امروز (پنجشنبه) طی مراسمی در یک پایگاه هوایی ناتو در جنوب این کشور وارد خدمت شود.

"میخائیل اولیانوف"، سرپرست بخش منع اشاعه و کنترل تسلیحاتی وزارت خارجه روسیه گفت، این تصمیم زیانبار و غلط است، زیرا می تواند ثبات استراتژیک را بر هم زند.

مقام های ناتو و آمریکایی می گویند، این سیستم برای ردگیری و زدن موشک های شلیک شده از کشورهای "یاغی" طراحی شده است. در گذشته از ایران به عنوان یکی از این کشورها نام برده می شد اما آمریکا همچنین به کره شمالی اشاره دارد.

آمریکا برای سال ها مشغول آزمایش سامانه آگیس روی ناوها بوده است. این سیستم موشک ها را در فضا، پیش از آنکه وارد اتمسفر شود، هدف می‌گیرد.

روز جمعه نصب فاز دیگری از این پروژه در لهستان شروع خواهد شد که طی مراسمی در ردزیکوو در نزدیکی دریای بالتیک خواهد بود. موشک های ایجس قرار است سال 2018 در آنجا فعال شود.

اولیانوف گفت، منافع روسیه مستقیما تحت تاثیر این سیستم قرار می‌گیرد. سیستم پرتاب ام‌کی-۴۱ آمریکا فقط کاربرد دفاعی ندارد بلکه از آن می توان برای پرتاب موشک‌های کروز هم استفاده کرد. از نقطه نظر ما این ناقض پیمان تجهیزات هسته‌ای میان‌برد است.