وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حمله عناصر خودسر به سفارت عربستان توسط تمامی مقامات نظام محکوم شد و عوامل این حمله دستگیر و امروز در زندان هستند، اضافه کرد: جمهوری اسلامی اعتقاد دارد سفارتخانه دیپلماتیک دارای مصونیت است.
 
علی جنتی امشب (دهم اردیبهشت ماه) در ششمین جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس که همزمان با 10 اردیبهشت روز ملی خلیج فارس در بندرعباس برگزار شد، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در تمامی مقاطع تلاش داشته تا همزیستی مسالمت آمیز با تمامی کشورهای منطقه داشته باشد، عنوان کرد: ایران همواره اعتقاد داشته امنیت این منطقه به دست کشورهای حاشیه خلیج فارس باید تامین شود و نباید اجازه داد دیگران در این منطقه حضور یابند و به اسم تامین امنیت حضور نظامی داشته باشند.
 
وی ادامه داد: عربستان سعودی از اولین روزهای پیروزی انقلاب تلاش کرد جریانات افراطی را در منطقه تقویت کند و در مقابل آنها جمهوری اسلامی ایران حتی در دوران هشت ساله دفاع مقدس تلاش می کرد رابطه معقول و منطقی با کشورهای منطقه داشته باشیم و امروز هم این اعتقاد را داریم که با کشورهای منطقه اشتراکات فرهنگی بسیار زیادی با هم داریم می توانیم در کنار یکدیگر امنیت منطقه را حفظ و همه از منافع مشترک بهره مند شویم.
 
به نوشته ایسنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقش موثر ایرانی ها در ساختار کشورهای منطقه که از دیرباز در این کشورها حضور داشته و با حضور خود در شکوفایی آنها کمک کرده اند، افزود: کمتر هنرمندی در مناطق عربی حاشیه خلیج فارس می توان دید که ایرانی تبار نباشند و در دستگاه های دولتی و حوزه اقتصادی این کشورها عناصر بسیار موثری از ایرانی تبارها حضور دارند.
 
جنتی تصریح کرد: این موارد نشان می دهد از نظر فرهنگی اشتراکات زیادی با هم داریم و خلیج فارس منطقه حساسی از نظر امنیتی است و همه باید دست به دست هم دهیم و امنیت منطقه را حفظ و مسائل و مشکلات منطقه را حل کنیم.
 
وی با بیان اینکه امروز دنیا متوجه شده است که کشورهای حامی تروریست ها صلح جهانی را تهدید می کنند، اظهار کرد: آنچه که در پاریس و بروکسل اتفاق افتاد زنگ خطر بسیار بزرگی برای کشورهای اروپایی بود و متوجه شدند برخی کشورهای منطقه چه ماری را در آستین پرورش داده اند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: بنده اعتقاد عمیق دارم که همه توطئه هایی که علیه جمهوری اسلامی انجام داده اند به خودشان برگشته است و هرچه تلاش کرده اند نوری که از جمهوری اسلامی اطراف را روشن می کند را خاموش کنند اما نتوانسته اند.
 
جنتی تاکید کرد: امروز هم ما خواهان رابطه منطقی و معقول و متوازن با همه کشورهای منطقه هستیم و معتقدیم رشد و شکوفایی این منطقه در سایه همدلی صورت می گیرد.
 
وی با بیان اینکه حمله عناصر خودسر به سفارت عربستان توسط تمامی مقامات نظام محکوم شد و عوامل این حمله دستگیر و امروز در زندان هستند، اضافه کرد: جمهوری اسلامی اعتقاد دارد سفارتخانه دیپلماتیک دارای مصونیت هستند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه دولت عربستان مکلف است تمامی تمهیدات را برای حضور مسلمانان در فریضه حج فراهم کند، تصریح کرد: امسال سنگ اندازی و کارشکنی می کنند تا حجاج ایرانی نتوانند این فریضه را انجام دهند با وجود تلاش هایی از چند ماه قبل تلاش های بسیاری از سوی ایران صورت گرفته اما تا امروز شاهد همکاری عربستان سعودی نیستیم.
 
جنتی افزود: باید مراقب شویم که دچار افراطی گری نشویم و جنگ عرب و عجم راه نیفتد و سعی کنیم مسائل و مشکلات با دولت های منطقه را حل کنیم.
 
وی بر لزوم تاسیس بنیاد خلیج فارس تاکید کرد و بیان داشت: این بنیاد باید دربرگیرنده تمامی استان های ساحلی خلیج فارس با مرکزیت هرمزگان باشد و این بنیاد بتواند مجموعه کتاب ها، پژوهش ها، نقشه ها و اسناد مهم و همچنین مجموعه آئین ها و سنت ها که به مردم در منطقه خلیج فارس مرتبط باشد را منعکس کند و دارای موزه ای باشد تا آثار تاریخی این منطقه را به نمایش بگذارد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه برگزاری برنامه های مرتبط با خلیج فارس نیازمند یک متولی است، عنوان کرد: باید هسته مرکزی داشته باشیم تا فعالیت های پراکنده ای که در رابطه با خلیج فارس صورت می گیرد را ساماندهی کند و امیدواریم با همکاری استاندار هرمزگان و سایر اساتید و پژوهشگران اساسنامه ای برای این بنیاد تدوین و جایگاه مناسبی برای آن در هرمزگان در نظر گرفته شود تا مجموعه آثار و کتب و اسناد و نقشه های مرتبط با خلیج فارس را در آن متمرکز کنیم و امیدواریم تا سال آینده گام های اساسی برای این کار برداشته ده باشد.
 
جنتی اضافه کرد: امیدواریم دولت که امسال با گشایش بیشتری مواجه است بتواند کمک های بیشتری به این استان داشته باشد و امسال تلاش دولت بر این است که بتواند رکود را از بین ببرد و دولت با جدیت پیگیر اجرای اقتصاد مقاومتی است.