سعید اوحدی در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح سفر اخیرش به عربستان و پیگیری‌های انجام شده برای حج تمتع 95 اظهار داشت: بعد از 3 ماه تاخیر مذاکراتی با حج عربستان انجام گرفت و این مذاکرات متاثر از سه موضوع حوادث سال گذشته، قطع رابطه سیاسی و تاخیر سه ماهه بود که با برقراری حج تمتع 95 به گفت‌وگو و مذاکره نشستیم.

وی یادآور شد: مسؤلان سعودی اعلام کردند که پس از حادثه منا کارهای زیادی در خصوص امنیت زائران انجام شده و ما نیز تاکید کردیم که دغدغه جمهوری اسلامی ایران و خانواده‌ آنها تامین امینت آنهاست.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه امنیت زائران کشورمان یکی از خطوط قرمز ما محسوب می‌شود، گفت: ما 20 پیشنهادی را که در کارگروه‌های بعثه و سازمان حج تشکیل شده بود را ارائه کردیم که در این سفر در صورت برقراری بحث عزت، حرمت و کرامت زائران مدنظر است.

وی افزود: یکی از بحث‌های مطرح شده بحث خدمات کنسولی بود که تاکید کردیم زائران ما نباید از این حق بی‌بهره باشند.

اوحدی موضوع پروازها را یکی دیگر از بحث‌های مذاکرات عنوان کرد و افزود: ابتدا در این موضوع مباحث و اختلاف نظرهایی وجود داشت که با حضور آقای پرورش مدیر عامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تا حدودی نتایجی به دست آمد که قرار است در جلسه آتی نهایی شود.

وی به بحث روادید اشاره کرد و افزود: ما در این سفر و مذاکرات تاکید داشتیم که روادید زائران ایرانی باید در داخل ایران صادر شود و حتی تاکید کردیم که سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع آن کشور می‌تواند در این موضوع یاری‌رسانی کند؛ البته پیش از سفر با آقای ظریف، عراقچی و عبداللهیان جلساتی را داشتیم و آنها نیز قول همکار درباره صدور روادید در کشور را اعلام کردند.

رئیس سازمان حج و زیارت دو موضوع مدنظر را بحث خدمات کنسولی و صدور روادید عنوان کرد و افزود: آنها در این مورد هنوز جواب نهایی را صادر نکردند و ما نیز پیشنهادات خود را ارائه کردیم که البته همچنان منتظر پاسخ طرف سعودی هستیم که امیدواریم تا پایان هفته جواب نهایی داده شود و این موضوع به سرانجام برسد.

اوحدی ابراز امیدواری کرد حج تمتع 95 نیز همانند سال‌های گذشته اقامه شود و در عین حال تاکید کرد: این موضوع بستگی به طرف مقابل و پاسخ به پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران دارد.

وی درباره امنیت زائران تمتع 95 گفت: طرف عربستانی متعهد شده دستبندهایی را به عنوان رهیاب که به صورت الکترونیکی است برای تمام زائران تدارک ببیند؛ البته ما نیز پیشنهادات خود را برای حوزه امنیت به طرف عربستانی اعلام کردیم.

وی یادآورشد: آنها تاکید داشتند که ما تفاهمنامه مدنظر میان دو طرف را امضا کنیم تا بعداز آن موضوعات صدور ویزا نیز پیگیری شود اما ما تاکید داشتیم که بحث صدور روادید باید در تفاهم‌نامه ذکر شود بنابر این به کشور بازگشتیم و منتظر اعلام نظر نهایی آنها هستیم. امیدواریم این موضوع نیز حل و فصل شود؛ قرار است ظرف چند روز آینده اعلام نظر نهایی صورت گیرد که موضوع اصلی درباره حضور ویزا و خدمات کنسولی است.

رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه هواپیمایی ما باید در زمینه پروازها برای حج تمتع فعالیت داشته باشد، گفت: برخی مطالبات نظیر عدم ورود هواپیماهای ایرانی به کشور عربستان پذیرفته نیست که در این مورد نیز راه‌های لازم اندیشیده شده است که قطعاً در جلسه بعدی در صورت دعوت بررسی خواهد شد و به سرانجام می‌رسد چرا که تاکید بر حضور هواپیمایی ما یکی از ملزومات ایران است.

اوحدی درباره اینکه اگر مقامات سعودی به این مذاکرات پاسخی ندادند چه خواهید کرد، گفت: در هر زمینه‌ای آنچه که پاسخ داده نشود ما به وظیفه خود برای اقامه حج عمل کردیم چرا که یک موضوع شرعی و خارج از بحث‌های سیاسی است و خود مسئولان عربستان نیز این موضوع را می‌دانند.

وی درباره اینکه آیا برای اجرای حج تمتع 95 در صورت پاسخ مسؤلان سعودی زمان کافی را دارید یا خیر گفت: بخشی از زمان اصلی ما به سبب تاخیر طرف مقابل از بین رفته است ا ما حدود 3 ماه فرصت باقیمانده که در صورت پاسخ مقامات سعودی به سرعت زیرساخت‌ها را راهم می‌آوریم تا هیچ مشکلی برای زائران پیش نیاید.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره تعداد سهمیه زائران نیز گفت: امسال نیز مانند سال قبل 64 هزار نفر به حج تمتع اعزام می‌شود ولی قول داده شده برای سال بعد تعداد زائران ایرانی به 78 هزار نفر برسد.

وی ادامه داد:‌ از میان سهمیه 64 هزار نفر در دو فراخوان اعلام شده تاکنون 17 هزار نفر ثبت‌نام کردند که فراخوان سوم را به دلیل عدم پاسخ قطعی برای برقراری حج اعلام نکردیم و در صورت نهایی شدن حج تمتع این موضوع را اعلام می‌کنیم و در فراخوان بعدی نیز زائران در لیست حضور پیدا کنند، در حدود یک و نیم میلیون جمعیت حج تمتع است که به ترتیب اولویت اعلام و اعزام می‌شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: از میان این 17 هزار نفر که ثبت نام کردند پول‌های پرداختی به حساب خود زائران واریز شده و هیچ پولی به حساب حج و زیارت واریز نشده است.

وی درباره نظر مراجع تقلید نیز گفت: همه مراجع عظام تاکید بر اقامه واجد شرعی مردم را دارند و در این حال نظر مراجع برای همه مهم است. و ما نیز نظر آنها را لحاظ خواهیم کرد.

اوحدی با اشاره به مذاکرات اخیر سازمان حج و زیارت و سعودی‌ها گفت: در این مذاکره درباره حادثه فرودگاه با شفافیت صحبت کردیم و تعلل و تاخیر صدور حکم باعث سوالات و ابهاماتی در کشور شده است و خواستار پاسخ و مجازاتی قطعی پلیس‌های خاطی شدیم. در خصوص حادثه جرثقیل نیز وزیر حج عربستان اعلام کرد که دیه شهدای این حادثه به‌زودی پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت در باره اینکه اگر حج برائت صورت گیرد مراسم برائت از مشرکین برگزار خواهد شد یا خیر گفت: مباحث فرهنگی ما برقرار خواهد بود و امیدواریم در این مورد هم همکاری‌های لازم نیز صورت بگیرد.