حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار نیکولا پوپوسکی به تببین ریشه های تروریسم و خطر جهانی این معضل پرداخت.
وی واکسینه کردن جوانان در برابر اندیشه‌های افراطی گری بویژه در فضای مجازی را ضروری دانست و اظهارداشت: برخی تلاش دارند با انتساب تفکرات انحرافی به اسلام که البته هیچ ارتباطی نیز با اسلام و مسلمانان ندارد، جوانان را به سمت تروریسم و حرکتهای افراطی بکشانند.
رییس جمهوری همچنین در مورد روابط دو کشور گفت:حجم مبادلات تجاری ایران و مقدونیه نشان می دهد که تاکنون از ظرفیت ها و توانمندی های دو کشور به خوبی استفاده نشده و لازم است در دوره جدید با بهره گیری مناسب از فرصت‌ها و امکانات، تحرکی در این روابط ایجاد کرد.
روحانی، امکانات و توانمندی‌های دو کشور را برای توسعه و تعمیق سطح همکاری ها بسیار گسترده دانست و تاکید کرد که هیچ مانعی در مسیر گسترش روابط همه جانبه تهران و اسکوپیه وجود ندارد.
وی درمورد اظهارات وزیر خارجه مقدونیه مبنی بر علاقه مندی به گشایش قریب الوقوع سفارتخانه این کشور در تهران، تصریح کرد: با معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های مشترک به بخش خصوصی دو کشور، شرایط جدیدی در روابط تهران - اسکوپیه ایجاد می شود.
رییس جمهوری همچنین به پیشرفت‌ها و توانمندی‌های فنی و مهندسی شرکت های ایرانی در همه زمینه‌ها و از جمله ساخت راه‌، سد و نیروگاه اشاره کرد و افزود: شرکت های ایرانی هم اکنون در بسیاری از کشورها فعال هستند و بی تردید در مقدونیه نیز قادرند در رقابت‌‎ها با دیگر شرکت ها‌، بسیاری از پروژه های این کشور را به خوبی و با کیفیت اجرا کنند.
روحانی، تقویت همکاری های فرهنگی و رفت و آمد مردم دو کشور را برای ایجاد شتاب در روند توسعه روابط، بسیار مهم برشمرد.

** مقدونیه مصمم به گسترش روابط با ایران است
وزیر خارجه مقدونیه نیز در این دیدار تاکید کرد: اسکوپیه مصمم به گسترش و تعمیق روابط همه جانبه خود با جمهوری اسلامی ایران است و در همین ارتباط بزودی سفارت خود را در تهران افتتاح می کند.
پوپوسکی با یادآوری مذاکرات خود و هیات همراه با مقام های ایرانی اظهارداشت: زمینه برای توسعه سریع همکاری های تهران - اسکوپیه آماده است و حضور هیات بزرگی از بازرگانان مقدونیه ای در تهران نشان دهنده عزم راسخ ما به توسعه سطح همکاری ها است.
وی همچنین به موضوع تروریسم و ضرورت مبارزه همگانی با آن اشاره کرد و افزود: متاسفانه اروپا برای دوره ای طولانی از این معضل غافل بود و مبارزه با این پدیده که نگرانی مشترکی را برای جامعه جهانی ایجاد کرده، نیازمند هماهنگی و تلاش همه کشورها است.