رسانه های سعودی اعلام کردند جانشین ولیعهد این کشور و وزیر دفاع آمریکا در خصوص مسائل مختلف منطقه از جمله ایران رایزنی کردند.

به گزارش خبرگزاری عربستان (واس)، «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد سعودی و وزیر دفاع این کشور روز سه شنبه با «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا در ریاض دیدار و در خصوص مسائل مختلف از جمله ایران گفتگو کردند.

خبرگزاری عربستان گزارش داد که بن سلمان و کارتر در این دیدار زمینه های همکاری نظامی بین دو کشور و همچنین تحولات اوضاع خاورمیانه و آنچه دخالت های ایران نامیده است را بررسی کردند.

عربستان سعودی یکی از بزرگترین واردکنندگان تسلیحات نظامی آمریکا به شمار می‌ آید و در تجاوز به یمن به دفعات از سلاح‌ های ممنوعه ساخت آمریکا استفاده کرده است. دیده‌بان حقوق بشر در سال 2015 اسنادی درباره استفاده نیروهای ائتلاف متجاوز به یمن از سه نوع بمب خوشه‌ای در این کشور منتشر کرد. سازمان عفو بین‌الملل نیز اعلام کرد عربستان از چهار نوع بمب خوشه‌ای استفاده می‌کند.

دیدار بن سلمان و کارتر تنها یک روز قبل از سفر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به عربستان به منظور دیدار با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه این کشور و دیگر سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض صورت می گیرد.

اوباما در حالی به عربستان سفر می‌کند که به موجب یک لایحه پیشنهادی موسوم به «یازده سپتامبر»، دادگاه های آمریکا اجازه می یابند دولت عربستان را به دلیل ایفای هرگونه نقشی در حملات یازدهم سپتامبر 2001 مسئول این فاجعه معرفی نمایند.

در همین رابطه چند روز قبل مقامات عربستان سعودی به دولت اوباما و اعضای کنگره آمریکا هشدار دادند که در صورت تصویب لایحه «یازده سپتامبر»، دارایی های خود در آمریکا را به حراج خواهند گذاشت. در همین حال، کاخ سفید اعلام کرد در صورت تصویب این طرح، اوباما آن را وتو خواهد کرد.