طی سال های اخیر و به ویژه به موازات پیشرفت روند مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 که به حصول توافق هسته ای منجر شد، مطالب متعددی درباره تلاش های سعودی ها برای لابی گری علیه ایران منتشر می شد. گزارشی که به تازگی درباره هزینه های عربستان در این زمینه منتشر شده، نشان می دهد که گستره اهداف سعودی ها، بیش از صرف موضوع ایران بوده و افکار عمومی و رسانه های آمریکایی را مورد توجه قرار می دهد.
 
پایگاه اینترنتی Intercept در مطلبی به بررسی هزینه های عربستان سعودی جهت لابی گری در عربستان سعودی پرداخته و می نویسد این کشور به تازگی از طریق عقد قراردادی با شرکت «بی.جی.آر»، لابی‌گرهای آمریکایی بیشتری را به استخدام خود درآورده است. ریاست این شرکت را هالی باربور بر عهده دارد که سابقاً رئیس کمیته ملی جمهوری خواهان آمریکا بود.
 
بر اساس این قرارداد که جزئیات آن به تازگی فاش شده، دولت سعودی سالانه 500 هزار دلار به «بی.جی.آر» پرداخت می کند تا این شرکت، زمینه دسترسی آسان تر سعودی ها به رسانه های آمریکایی را فراهم نماید. یکی از افرادی که نقش مهمی در این زمینه دارد، جفری برنباوم، خبرنگار سابق «واشنگتن پست» است. اد راجرز، از مقامات سابق دولت آمریکا در دوران ریاست جمهوری ریگان، دیگر فرد موثر این حلقه است که هم اکنون در واشنگتن پست ستون ثابتی با نام «پست پارتیزان» را در اختیار دارد.
 
اما این قرارداد، تنها یکی از نمونه های تلاش های عربستان در این زمینه و در واقع، جدیدترین آن ها به شمار می رود. در واقع، از سال 2014 به بعد، عربستان سعودی با شماری از افراد شرکت های لابی‌گر آمریکایی قرارداد امضا کرده که برخی از آن ها عبارتند از:
 
«گروه پادِستا» که یکی از حامیان مالی مهم هیلاری کلینتون آن را اداره می کند؛ نورم گلدمن، سناتور سابق جمهوری خواه؛ اچ.پی.گلدفیلد، لابی‌گری که با شرکت «هوگان لاولز» کار می کند و همزمان، ریاست موسسه آلبرایت استانبریج، وابسته به مادلین آلبرایت، وزیر خارجه پیشین آمریکا را بر عهده دارد؛ گروه روابط عمومی «ادلمن»؛ گروه «پیروزی هدفمند» که توسط مشاوران سابق میت رامنی، نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تأسیس شده است؛ همچنین دو موسسه حقوقی به نام های «دی ال ای پایپر» و «پلیزبوری وینتراپ».
 
افزون بر موارد فوق، عربستان سعودی طی سال های اخیر روابط خود را با شرکت «کورویس» (Qorvis) که از مدت ها پیش برای آل سعود لابی‌گری می کند، توسعه داده است. سال گذشته، کورویس برای یک دوره شش ماهه فعالیت خود از سفارت عربستان مبلغ 7 میلیون دلار دریافت کرد که نسبت به دوره مشابه قبل، بیش از دو برابر شده بود.
 
مهمتر از همه این موارد، هفته گذشته شبکه خبری «العربیه» که به خاندان آل سعود وابسته است، تشکیل شورایی را با نام «کمیته روابط عمومی سعودی- آمریکایی» اعلام کرد. این شورا، یکی دیگر از نمودهای تلاش های لابی‌گرانه سعودی ها برای جلب حمایت حلقه های سیاسی و رسانه ای آمریکا به شمار می رود.
 
پولی که سعودی ها در اختیار این گروه ها و شرکت ها قرار می دهند، با هدف مقابله با موج رو به گسترش نارضایتی از سعودی ها در آمریکا هزینه می شود. زمانی که در ماه ژانویه، شیخ نمر باقر النمر، روحانی سرشناس عربستانی به دست آل سعود اعدام شد، «گروه پادستا» به کمک سعودی ها آمد و ترتیبی داد که «نیویورک تایمز» در مطلبی از نمر با عنوان «تروریست» یاد کند. دیگر شرکت های لابی‌گر وابسته به عربستان نیز موج گسترده ای را در شبکه های اجتماعی علیه نمر به راه انداختند.
 
دولت عربستان سعودی از این شرکت های لابی‌گر برای مقابله با انتقاداتی که نسبت به وضعیت حقوق بشر در عربستان وجود دارد، استفاده کرده است. افزون بر این، شرکت های مذکور با استفاده از نفوذ خود تلاش می کنند نقش عربستان را در منطقه خاورمیانه بیش از حد واقعی مهم جلوه داده و بر اقداماتی همچون تجاوز به یمن و عدم مقابله عربستان با داعش، سرپوش بگذارند.