دیده بان حقوق بشر مستقر در آمریکا اعلام کرد: دولت‌های آمریکا، انگلیس و فرانسه باید فروش‌های آتی تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف کنند تا این که این کشور به حملات غیرقانونی خود به یمن پایان دهد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دیده بان حقوق بشر در گزارشی گفت: آمریکا، انگلیس، فرانسه و دیگر کشورها باید تمامی فروش‌های تسلیحاتی خود به عربستان سعودی را به حالت تعلیق درآورند تا زمانی که ریاض نه تنها حملات هوایی غیرقانونی خود را در یمن کاهش دهد،‌ بلکه در خصوص نقض‌های ادعا شده تحقیقات دقیقی صورت دهد.

در ادامه این گزارش آمده است: ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان سعودی از 26 مارس سال 2015 میلادی عملیات نظامی را علیه حوثی‌ها در یمن صورت داده و حملات هوایی متعدد کورکورانه و نامتناسبی انجام داده است.

فیلیپ بلوپیون، معاون مدیر بخش دفاع جهانی دیده بان حقوق بشر گفت: در سال گذشته میلادی دولت‌هایی که به عربستان سعودی سلاح داده‌اند اسناد و مدارک متقاعدکننده که نشان دهند حملات این ائتلاف جان صدها یمنی‌ها را گرفته را رد کرده و یا به آن بی‌اهمیت بوده‌اند.

دیده بان حقوق بشر ادعا کرد: این حملات هوایی علی‌رغم اطلاعیه 20 مارس سال جاری میلادی در خصوص یک آتش بس جدید ادامه یافته و ائتلاف تحت رهبری عربستان دائما در انجام تحقیقات در خصوص حملات غیرقانونی ادعا شده ناکام مانده است.

در ادامه این گزارش آمده است: عربستان سعودی رهبر ائتلافی است که تصمیمات وزارت دفاع سعودی در ریاض را اجرا می‌کند.

کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر گفت: از زمان آغاز عملیات‌های نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی که 60 درصد آنها حملات هوایی بوده‌اند دست کم 3200 غیرنظامی کشته و 5700 تن دیگر زخمی شدند.