سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد: آزمایش موشکی اخیر ایران نقض توافق هسته‌ای نیست.

جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشت خبری روز سه‌شنبه خود در پاسخ به سوالی درخصوص آزمایش موشکی اخیر ایران گفت: به‌طور قطع گزارشات درباره چند آزمایش موشکی بالستیک از سوی ایران را دیده‌ایم و ما تلاش می کنیم از نزدیک این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، وی در ادامه تاکید کرد: من در موقعیتی نیستم که آنچه واقعا اتفاق افتاده و در گزارش‌ها آمده را تائید کنم، اما گزارش‌ها در این باره را مشاهده کرده‌ایم و در صدد کسب اطلاعات بیشتر درباره آن هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: می خواهم به صراحت بگویم که چنین آزمایشی اگر صحت داشته باشد نقض برجام نیست و اگر انجام این آزمایش تائید شود در آن صورت، ما اراده برای مطرح کردن آن در شورای امنیت سازمان ملل را خواهیم داشت.

کربی مدعی شد: آن‌چه در اینجا باید بگویم این است که قطعنامه 2231 شورای امنیت محدودیت‌هایی بر فعالیت‌های مربوط به توسعه و تهیه موشک‌های بالستیک ایران اعمال می‌کند. ما همچنین از ابزارهای یک‌جانبه خود برای مقابله با تهدیدات برنامه موشکی ایران استفاده می‌کنیم که این ابزارها به هیچ وجه در تضاد با برجام یا اجرای آن نیستند. ما همیشه این ابزارها را دسترس خود داریم.

وی افزود: اگر این گزارشات صحت داشته باشد ما اقدام درست را برای برخورد با آن اتخاذ خواهیم کرد. ما چشممان را به روی این مسئله نخواهیم بست اما واضح است که این اقدام ایران نقض قطعنامه 2231، قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل است اما تاکید می‌کنم که نقض برجام نیست.

در جریان آخرین روز رزمایش موشکی اقتدار ولایت ۱، موشک های بالستیک قدر H و قدرF از ارتفاعات البرز شرقی به سمت اهداف از پیش تعیین شده در سواحل مکران شلیک شدند.

سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به آغاز رزمایش موشکی اقتدار ولایت گفت: در این رزمایش انواع موشک‌های بالستیک در مناطق گوناگونی از پهنه ایران اسلامی پرتاب خواهد شد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: در آغاز مرحله نهایی رزمایش اقتدار ولایت، موشک‌های پرتاب شده از سیلو، نقطه‌ای در فاصله 700 کیلومتری را مورد اصابت و انهدام قرار دادند.

وی اضافه کرد: در چند روز گذشته پرتاب انواع موشک‌های بالستیک با بردهای 2000 کیلومتر، 800 کیلومتر، 500 کیلومتر و 300 کیلومتر صورت پذیرفته و طیف متنوعی از موشک‌های ایران به غرش درآمدند.