یک ناو بریتانیایی با اعزام به دریای اژه در موضوع بحران مهاجران به طور مستقیم مداخله خواهد کرد. دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس امروز (7 مارس) و همزمان با دیدار رهبران اروپا در بروکسل برای جلوگیری از موج دیگر هجوم پناهجویان به اروپا از ترکیه این خبر را اعلام خواهد کرد.

این اجلاس که طی سال گذشته 9 بار تشکیل شده است تلاش خواهد داشت تا از ورود مهاجران به اروپا جلوگیری کند و رهبران قاره سبز امیدوارند با متقاعد ساختن ترکیه مانع از تلاش مرگبار پناهجویان برای سفر به اروپا شوند.

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا که ریاست این اجلاس را بر عهده دارد هفته گذشته به کشورهای اتحادیه اروپا در منطقه غرب بالکان از جمله ترکیه و یونان سفر کرد و تلاش داشت طرحی را ارائه دهد که هم مانع از خروج مهاجران از ترکیه شود و هم در صورت ورود به یونان، ایتالیا و یا دیگر کشورهایی که در منطقه مرزی اروپا قرار دارند آنها را به ترکیه بازگردانند.

احمد داوداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه نیز که در این اجلاس حضور خواهد داشت قول داده است تمام پناهجویان غیرسوری را که وارد یونان می‌شوند بازپس گیرد. با اینحال گروه‌های مدافع حقوق بشر اعلام کرده‌اند که اتحادیه اروپا با استفاده از ترکیه به عنوان محافظ مرزهای این قاره از زیر بار مسئولیتهای بشردوستانه خود شانه خالی کرده است.

دبیر کل ناتو گفت: تلاش‌های ناتو با هدف کمک به آنکارا و آتن برای مقابله با بحران قاچاق انسان و شبکه‌های خلافکار گسترش خواهد یافت.ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو در سخنانی تاکید کرد: هدف اصلی از تلاش های ناتو کمک به ترکیه و یونان برای مقابله باقاچاق انسان و شبکه های تبهکار است که منجر به تشدید بحران مهاجرت شده اند.

وی در ادامه تصریح کرد: ناتو فعالیت کشتی های خود در دریای اژه و آبهای سرزمینی یونان و ترکیه را گسترش خواهد داد تا به مقابله با مهاجرت غیر قانونی و قاچاق انسان کمک کند.

11 فوریه، وزرای دفاع 28 کشور عضو ناتو تصمیم گرفتند تا کشتی های نیروی دریایی ناتو به دریای اژه اعزام شوند تا بر روند انتقال مهاجران بین ترکیه و یونان نظارت کنند.