آخوندی امروز (یکشنبه) در حاشیه همایش 'جامعه مهندسی و مدیریت اخلاق حرفه ای ' در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره هجمه عده ای به دولت در بحث قراردادهای خرید هواپیما که آن را خارج از مقوله «اقتصاد مقاومتی» بر می شمرند، افزود: همه قراردادها بر پایه مفاد قانونی و با رعایت کامل اصول و اخلاق حرفه ای منعقد شده است و منتقدان باید ادعای خود را ثابت کنند.
عقد قرارداد خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس، بحث های دامنه داری را در رسانه ها به راه انداخته است. در این میان مخالفان سیاسی دولت بازهم با گرفتن ژست کارشناسی اقتصادی، به تخریب تصمیم دولت برای خرید هواپیما می پردازند و دولت را متهم به تخریب اقتصاد مقاومتی کرده و استدلال می کنند دولت به جای استفاده از دلارهای نفتی برای ایجاد اشتغال، با اتخاذ رویکرد واردات محور به خرید هواپیما روی آورده است.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به مقوله شرکت های لیزینگ هواپیمایی، گفت: آنچه از ابتدا وزارت راه و شهرسازی در بازسازی صنعت هوانوردی کشور پیگیری کرده ، بازسازی ساختاری بنگاه ها، ورود هواپیماهای جدید و ایجاد ساختار بنگاه لیزینگ بوده است.
آخوندی تصریح کرد: ساختار بنگاه لیزینگ که در همه جای دنیا وجود دارد، تامین هواپیما و در اختیار قرار دادن آن به همه خطوط هواپیمایی کشور است تا همواره امکان دسترسی به هواپیماهای مدرن برای همه شرکت ها به صورت مطمئن وجود داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی با کمک شرکت های بین المللی در حال فراهم کردن مقدمات حضور یک شرکت لیزینگ هواپیمایی در ایران است که قدرت تامین 200 هواپیما داشته باشد و همواره بتواند از شرکت های هواپیمایی کشور حمایت کند.
آخوندی ادامه داد: این وزارتخانه در تلاش است تا مشارکت همه شرکت های هواپیمایی خارجی را که علاقه مند به حضور و تامین هواپیما برای ایران هستند،
جلب کند.

** رشد شاخص های خرید و فروش مسکن
آخوندی در پرسشی درباره وضعیت بازار مسکن گفت: مساله مسکن به حوزه تقاضا بر می گردد که خود، وابسته به اقتصاد کلان کشور است.
به گفته وزیر راه و شهرسازی، اگر تقاضای بخش مسکن تحریک شود، شاهد خروج تدریجی از وضعیت کنونی آن خواهیم بود، اما اگر کسی تصور کند که می توان تقاضای بزرگی در این حوزه خارج از کل ساختار اقتصادی داشت، تصوری منطبق با واقعیت نیست.
وی با بیان اینکه شاخص های خرید و فروش مسکن در چند ماه گذشته مثبت بوده و رشد داشته است، در پایان ابراز امیدواری کرد در سال آینده شاهد آثار تدریجی اقدام های وزارتخانه در این حوزه در سال های گذشته باشیم.