پنتاگون ضمن طرح ادعای مربوط به استقرار سامانه دفاع موشکی چین در منطقه مورد مناقشه در دریای جنوبی چین، افزود: این اقدام موجب افزایش تنش در منطقه خواهد شد.

وزارت دفاع آمریکا از همه کشورهایی که ادعای مالکیت جزایر و آبهای منطقه را دارند خواسته است تا مطابق با قوانین بین المللی اقدام کرده و اختلافات خود را به صورت مسالمت آمیز حل و فصل نمایند.

بیل اوربان فرمانده نیروی دریایی و سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد: ما از همه مدعیان در دریای جنوبی چین می خواهیم تا از طرح ادعاهای جدید، ساخت و ساز تاسیسات جدید و نظامی کردن بیشتر منطقه خودداری کنند.

طرح ادعای پنتاگون در شرایطی است که وانگ یی وزی خارجه چین روز گذشته تاکید کرد: گزارش های مربوط به استقرار سامانه موشکی سطح به هوا توسط پکن در دریای جنوبی چین، ساخته و پرداخته رسانه های غربی است.

هونگ لی سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفت: آمریکا یک طرف مرتبط با مساله دریای جنوبی چین نیست. به همین دلیل، این کشور باید درباره این مساله با دقت صحبت و رفتار کند.

وی در ادامه افزود: ما مخالف درگیر شدن با سایر کشورها هستیم و همچنین مخالف تجاوز به حاکمیت ارضی و امنیت چین به بهانه آزادی دریانوردی و پرواز هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه چین در جمع خبرنگاران گفت: آمریکا باید از تلاش های بین المللی برای حل و فصل مشکل از طریق گفتگو حمایت کند، نه اینکه تنش ها در منطقه را دامن بزند.

روابط چین و آمریکا نیز به خاطر اقدامات پکن در ساخت جزایر مصنوعی در دریای جنوبی چین به شدت تیره و تار شده است. آمریکا بارها خواستار متوقف شدن اقدامات چین در این منطقه شده است. آمریکا همچنین با اقدامات تحریک آمیزی مثل نزدیک کردن کشتی های جنگی خود به جزایر مصنوعی چین در دریای جنوبی چین، عملا قصد تحریک پکن را داشته است.