خانه شماره 29 خیابان "بیکمن" یکی از منازل مجلل و گران‌قیمت منهتن نیویورک است که متعلق به خواهر دوقلوی شاه مخلوع ایران، اشرف پهلوی بود؛ او ساعاتی قبل در 96 سالگی از دنیا رفت.

 ساعاتی قبل منابع خبری اعلام کردند اشرف پهلوی خواهر دوقلوی شاه در سن 96 سالگی مرده است.

اشرف یکی از جنجالی‌ترین اعضای خانواده پهلوی بود که حضورش در کودتای 28 مرداد و سقوط دکتر مصدق از یک سو و دست داشتن در مفاسد اقتصادی رژیم پهلوی و خروج دارایی‌های ایران از او چهره‌ای جنجالی ساخته بود. گرچه درباره دارایی‌های خانواده پهلوی به‌ویژه اشرف پهلوی که بسیاری در آستانه انقلاب از ایران خارج شده است روایت‌های مختلفی نقل شده است اما سال گذشته نیویورک تایمز گزارشی از یکی از خانه‌های مجلل اشرف پهلوی در منهتن نیویورک منتشر کرد؛ خانه شماره 29 در خیابان "بیکمن" که با ارزشی معادل 49 میلیون دلار یکی از گران‌ترین خانه‌ها در یکی از قدیمی‌ترین محله‌های منهتن نیویورک به شمار می‌رود.

درباره این خانه مجلل که توسط "ولیام پالی" در سال 1934 بنا شده، نقل است که پس از ساخت "ویلیام اس‌. پیلی"، مالک شبکه "سی بی‌اس" امریکا آن را خرید و تا سال 1940 در آن سکونت داشت. پس از او نیز برای 35 سال "البرت لستر" یکی از پیشگامان بهداشت و درمان عمومی امریکا در آن زندگی کرد تا اینکه اشرف پهلوی خواهر دوقلوی شاه آن را خریداری کرد.

اشرف ابتدا در سال 1975 خانه شماره 29 و چندی بعد خانه شماره 31 که در اختیار "تام جونز" خواننده ولزی بود را خرید و بعد از چند سال در سال 1980 ورودی آنها را به هم متصل کرد. خانواده پهلوی پس از انقلاب مالکیت دو خانه را با "آنتیل هلند" به اشتراک گذاشتند تا از مصادره دولت وقت ایران در امان بماند. گرچه ساختمان شماره 31 در سال 1992 به دولت تونس فروخته شد اما شماره 29 با سه واحد دوبلکس شامل 8 اتاق خواب و 11 حمام و سرویس بهداشتی همچنان در اختیار اشرف پهلوی قرار داشت.

سال گذشته پس از آنکه اعلام شد این خانه برای فروش به مشاوران املاک منهتن سپرده شده "فرد کنراد" عکاس "نیویورک تایمز" گزارشی مصور از داخل این خانه تهیه و در این نشریه منتشر کرد. در کنار نقاشی های قدیمی و اشیاء عتیقه داخل خانه که توجه عکاس را به خود جلب کرده مجسمه محمدرضا شاه پهلوی نیز در یکی از اتاق‌ها جالب توجه است.

اشرف پهلوی کجا زندگی می‌کرد؟ + تصاویر
اشرف پهلوی کجا زندگی می‌کرد؟ + تصاویر
اشرف پهلوی کجا زندگی می‌کرد؟ + تصاویر
اشرف پهلوی کجا زندگی می‌کرد؟ + تصاویر
اشرف پهلوی کجا زندگی می‌کرد؟ + تصاویر
اشرف پهلوی کجا زندگی می‌کرد؟ + تصاویر
منبع : ایسنا