صدر اعظم آلمان با تغییر مواضع پیشین خود و حمایت از تمدید تحریم ها علیه روسیه اعلام کرد که لغو محدودیت های اقتصادی منوط به پیشرفت در فرایند صلح اوکراین است.

به گزارش اسپوتنیک، صدر اعظم آلمان در اظهارات امروز خود، لغو محدودیت های اقتصادی علیه روسیه را به پیشرفت در فرایند صلح اوکران منوط دانست.

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان طی سخنانی با توجه به اتمام زمان تحریم های اتحادیه اروپایی علیه روسیه در ماه ژانویه سال آینده گفت: رفع تحریم های اعمالی ضد روسیه به اجرای کامل توافق مینسک بستگی دارد.

مرکل که در پارلمان این کشور سخن می گفت، ادامه داد: ما در اوکراین نیستیم؛ لذا من و وزیر خارجه آلمان از شرکای خود در اتحادیه اروپا می خواهیم توافق مینسک و تحریم های اعمالی علیه روسیه را تمدید کنند.

قرار است اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا از فردا در بروکسل به مدت دو روز برگزار شود و انتظار می رود موضوع تمدید ۶ ماهه تحریم ها علیه روسیه در این اجلاس مورد بحثو بررسی قرار گیرد.

این در حالی است که وی در ششم شهریور ماه سال جاری در مراسم ۶۰ مین سالگرد تأسیس اتاق بازرگانی آلمان در وین اتریش، ضمن درخواست برخورداری از روابطی سازنده با مسکو، تصمیم اروپا برای تمدید تحریم ها علیه روسیه را شتابزده عنوان کرده بود.

از سوی دیگر «ماتئو رنتزی» نخست وزیر ایتالیا در مصاحبه با رادیو ایتالیا گفت: ظرف ماه های آینده تحریم های روسیه مورد بازبینی قرار می گیرد. این نکته روشن است که ما زمینه های مشترکی در مورد مسائل بین المللی داریم. فکر می کنم که تحریم های روسیه مورد بازبینی قرار خواهند گرفت اما نه ظرف چند ساعت آینده بلکه در ماه های آینده ما این کار را انجام می دهیم.

اتحادیه اروپا با آغاز بحران اوکراین و جدا شدن کریمه از این کشور، تحریم هایی را علیه روسیه به اجرا گذاشت که متعاقب آن مسکو نیز اقداماتی را علیه بروکسل انجام داد و این اقدامات موجب تیره شدن روابط دو طرف شد.

در همین رابطه چندی قبل «مارک روت» نخست وزیر هلند طی اظهاراتی مدعی شد که روسیه به تازگی شماری از سیاستمداران اتحادیه اروپا را مشمول تحریم های خود نموده است. گفته می شود که مسکو این تصمیم را در پاسخ به تحریم های اعمال شده علیه روسیه به بهانه مداخله این کشور در امور داخلی اوکراین اتخاذ کرده است.