سفیر ایران آن بخش از خبر سایت نخست وزیری عراق را که ادعا کرده «حسن دانایی فر به دلیل ورود گروهی از زائران ایرانی بدون ویزا به عراق، عذرخواهی کرده»، رد کرد و با بیان این جمله که «همکاران من در آن جلسه ریز مکالمات صورت گرفته را یادداشت کرده اند» گفت: توقع این است که دوستان نخست وزیری آن جمله را از خبر حذف کنند.

یک دیدار در چارچوب عرف دیپلماتیک، میان سفیر ایران در بغداد و حیدرالعبادی نخست وزیر عراق در روز یکشنبه انجام شد که در آن حسن دانایی فر سفیر ایران در این کشور پیام دکتر روحانی رئیس جمهوری کشورمان را تسلیم وی کرد.

در آن دیدار، دانایی فر پیام روحانی رئیس جمهوری کشورمان را که در آن ازدولت و ملت عراق بخاطر میهمان نوازی و برگزاری موفق مراسم اربعین حسینی، تقدیر کرده بود، تسلیم نخست وزیر عراق کرد و در ضمن آن، طرفین در مورد مسائل مختلف روابط دوجانبه و منطقه گفت وگو کردند.

دفتر نخست وزیری عراق غروب یکشنبه خبر این دیدار را بر روی سایت خود قرار داد که در آن علاوه بر انتشار پیام دکتر روحانی نوشت، «نخست وزیر عراق گفت: به رغم آنکه عراق درگیر جنگ علیه تروریسم است، اما این مراسم را در کمال امنیت و به خوبی به انجام رسانده است.»

دفتر نخست وزیری عراق، سپس در ذیل خبر کوتاه خود اضافه کرده است «سفیر ایران نیز بخاطر برخی مشکلات ایجاد شده توسط گروهی از زائران ایرانی که بدون ویزا وارد عراق شده اند، عذرخواهی کرده است.»

همین یک بند خوراک بسیاری از رسانه های مخالف پیوندهای مستحکم ایران و عراق را در منطقه فراهم کرد تا یک جریان رسانه ای به راه بیاندازند.

دوشنبه شب پس از چندین تلاش برای گرفتن نظر سفیر ایران در عراق، وی را در محوطه سفارت یافتیم و موضوع را از وی جویا شدیم که آیا گزارش های رسانه ای که در آن گفته شده ' العبادی در دیداری که داشتید مراتب اعتراض خود را اعلام کرده است ' و یا ' شما در آن دیدار عذرخواهی کرده اید '، صحت دارد یا نه؟ خنده ای همراه با مکثکرد و سپس گفت: اصلا چنین چیزی نبود و چنین جمله ای در آن جلسه گفته نشد و همکاران من همه مفاد مطرح شده در این جلسه را یادداشت کرده اند.

وی افزود: در آن جلسه خیلی صحبت ها شد و نکات جالب تری هم مطرح شد که طرح آن را غیر ضروری می بینیم، اما انتظار و توقع این است، دوستانی که در دفتر نخست وزیری این خبر را تنظیم کرده و منتشر کرده اند، آن جمله را حذف کرده و اصلاح کنند.

تمام این بحثها و حرف و حدیثهای رسانه ای که در یک هفته گذشته در برخی رسانه های عراقی و حتی رسانه های ایرانی مطرح شده، درباره ورود تعدادی از زائران ایرانی بود که در روزهای آخر مانده به اربعین حسینی، به دنبال ازدحام در دو مرز مهران و چذابه، بدون ویزا وارد عراق شدند.

این موضوع به سرعت از سوی مقام های دو کشور پیگیری و در همان زمان حل و فصل شد و به نظر می رسید، تمام شده تلقی شده است.

بسیاری از مسئولان و شخصیت های سیاسی در عراق در خصوص حادثه رخ داده در مرزها که هیچ خسارت و تلفاتی به همراه نداشته است، معتقدند که این دست حوادثدر برابر آیین عظیم اربعین حسینی که به گفته مقامات کربلا، با مشارکت ۲۷ میلیون عاشق اباعبدالله حسین(ع) برگزار شد، موضوع قابل اعتنایی نیست و با رایزنی ها و تعامل دوجانبه قابل حل و فصل است.