رییس ستاد پیگیری اجرای گفت: بخش مهمی از مذاکره با هلگا اشمید به بررسی پیش نویس قطعنامه پیشنهادی ۱ + ۵ به شورای حکام گذشت و تصمیم هایی گرفته شد که همه چیز به سمت اجرایی شدن برجام پیش برود.

" سیدعباس عزاقچی " رییس ستاد پیگیری اجرای برجام یکشنبه شب در گفت‌وگویی اظهار داشت: جلسه با اشمید حدود دو ساعت و نیم طول کشید و بخش مهم ان مربوط به قطعنامه شورای حکام بود که قرار است ۱ + ۵ ارائه بدهند. در بخش دیگر هم به مسائل مربوط به اجرای برجام و امادگی برای روز اجرایی شدن گذشت. همه مسائل مربوط را مرور کردیم و تصمیم هایی گرفته شد که انشاالله همه چیز طبق برجام پیش برود.

عراقچی به همراه مجید تخت روانچی معاون وزیر امور خارجه عصر یکشنبه با هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکره داشت.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در پاسخ به این سوال که گفته می شود در گزارش امانو ابهاماتی هست که شاید موجب باز گذاشتن پرونده مسائل گذشته ایران شود، گفت: در این باره در قطعنامه شورای حکام تصمیم گیری خواهد شد، که پرونده بسته شود یا نه. به هر حال جای آن در گزارش نیست در قطعنامه شورای حکام است.

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه افزود: گزارش آژانس هم در عین این که شاید در بعضی بخش ها نتوانسته ارزیابی قطعی داشته باشدولی ارزیابی نهایی اش کاملا روشن است.

عراقچی اضافه کرد: ارزیابی نهایی آژانس دو محور عمده دارد که می گوید فعالیت هایی که در ایران بوده از حد مطالعاتی فراتر نرفته که همین را هم البته ما قبول نداریم و رد می کنیم؛ اما در هر صورت اذعان اژانس به این که انچه در ایران بوده از حد مطالعاتی فراتر نرفته در حقیقت یک مهربطلان بر همه ادعاهایی است که در طول ۱۲ سال گذشته مطرح می شده است.

وی تاکید کرد: یعنی آژانس هیچ برنامه هسته ای نظامی را تایید نکرده و درکنارش گفته در مواد هسته ای ایران انحرافی مشاهده نشده و هیچ خلافی در ان نبوده است.

عراقچی اظهار داشت: درواقع گزارش اژانس بسیار روشن است. در جمع بندی و در رد هرگونه ابعاد غیرصلح امیز در برنامه هسته ای ایران.