با وجودی که با اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک مخالفت ها با آن در صحنه سیاسی داخلی آمریکا کمی فروکش کرده و حتی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر دست راستی اسراییل که جدی ترین مخالف توافق هسته ای با ایران بود، دیگر در این باره صحبتی نمی کند، اما انتشار نامه معاون وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوال یک نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا درباره امضا نشدن توافق هسته ای با ایران و موضوع نحوه اجرایی شدن تعهدات در قالب این توافق در چارچوب های حقوقی الزام آور، واکنش های دوباره از سوی منتقدان توافق هسته ای در پی داشته است. نیویورک پست: توافق هسته ای یکجانبه به نفع ایران است

ماجرا از این قرار است که در تاریخ ۱۸ سپتامبر مایک پمپئو نماینده جمهوریخواه ایالت کانزاس در مجلس نمایندگان آمریکا با ارسال نامه ای به وزارت امور خارجه از این وزارت خانه درباره ماهیت حقوقی و الزام آور توافق هسته ای سوال کرده و این پرسش را مطرح ساخته که چگونه توافق هسته ای در قالب " طرح بازبینی توافق هسته ای با ایران " از سوی دولت آمریکا به کنگره ارسال شده در حالی که حتی یک امضا پای این توافق وجود نداشته است.

در پاسخ به سوال این نماینده " جولیا فریفیلد " معاون امور قانونگذاری وزارت امور خارجه آمریکا توافق هسته ای با ایران را یک معاهده و یا حتی توافق اجرایی ندانسته و تاکید کرده است، برجام صرفا یک " توافق سیاسی " بین ایران و گروه ۱ + ۵ و اتحادیه اروپا است.

پمپئو اخیرا نامه معاون وزارت امور خارجه آمریکا به خود را منتشر کرده است که در آن معاون امور قانونگذاری این وزارت خانه تاکید کرده است برجام یک معاهده الزام آور بین المللی نیست و از همین رو فاقد امضا بوده است.

در بخشی از پاسخ وزارت امور خارجه آمریکا به این نماینده آمده است: " برنامه جامع اقدام مشترک(JCPOA) یک معاهده و یا توافق اجرایی نیست و به همین خاطر به عنوان یک سند به امضا نرسیده است. برجام یک توافق سیاسی بین ایران و مجموعه کشورهای گروه ۱ + ۵(آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) و اتحادیه اروپا است. همان طور که مستحضرید ایالات متحده آمریکا سابقه طولانی در حل و فصل مشکلات حساس بین المللی از همین طریق یعنی مذاکراتی که منتج به تعهداتی سیاسی می شود، دارد.

وزارت امور خارجه آمریکا افزوده است: " موفقیت برجام به نحوه الزام قانونی و یا امضا شدن آن نیست، بلکه منوط به تایید انجام تعهدات ایران در قالب این توافق و همچنین درک ایران از این مساله است که در صورت عدم انجام تعهدات هسته ای در قالب برجام تحریم های اعمالی پیشین علیه این کشور بار دیگر اعمال خواهد شد. "

این پاسخ وزارت امور خارجه آمریکا درباره الزام آور نبودن اجرای برجام به لحاظ حقوقی دست مایه انتقادات جدید برخی رسانه های آمریکایی از دولت اوباما و توافق هسته ای شده است و منتقدان این توافق را یکجانبه و به نفع ایران دانسته و دولت آمریکا رابه ارایه امتیاز یکطرفه به ایران متهم کرده اند.

در این راستا روزنامه نیویورک پست در سر مقاله روز یکشنبه خود نوشت:

نخست ما فهمیدیم که توافق هسته ای اوباما با ایران یک معاهده رسمی نیست، بنابراین رییس جمهور به کنگره اعلام کرد نیاز به تصویب آن وجود ندارد. حالا وزارت امور خارجه می گوید این معامله نگران کننده هسته ای حتی از نظر قانونی " الزام آور " هم نیست.

جولیا فریفیلد معاون وزارت امور خارجه در امور قانونگذاری اخیرا در پاسخ به نامه نماینده مایک پمپئو نوشته است توافق هسته ای با ایران تنها در حد یک " تعهد سیاسی " است.

اما تعهدی که حتی ایران هم از تصویب رسمی آن ابا دارد. در اواخر تابستان رییس جمهور ایران حسن روحانی به پارلمان ایران توصیه کرد از تصویب این توافق – یا تعهد - خودداری کنند. او در توجیه این اقدام گفت این اقدام مجلس ایران ممکن است برای دولت ایران تعهدی حقوقی ایجاد کند.

روحانی گفت: چرا ما اصرار داریم با تصویب این توافق در مجلس یک محدودیت حقوقی الزام آور را به مردم ایران تحمیل کنیم؟ به ویژه اینکه به گفته روحانی همه طرف های توافق هسته ای در چارچوب برجام موافقت کرده اند ایران همه تعهدات خود را به صورت داوطلبانه اجرا کند.

فریفیلد در نامه خود نوشته است موفقیت این توافق به الزام آور بودن آن از جنبه حقوقی و یا امضا شدن آن بستگی ندارد. پس ما چطور می توانیم از پایبندی ایران به این توافق اطمینان حاصل کنیم؟

از نظر فریفیلد با انجام " بازرسی های همه جانبه و راستی آزمایی های گسترده " که در قالب برجام پیش بینی شده است قرار است چنین اطمینانی حاصل شود. به گفته او در جریان این راستی آزمایی ها اگر متوجه شویم که ایران عهد شکنی کرده است می توانیم نظام تحریم ها را دوباره برقرار کنیم.

این در حالی است که اتحادیه اروپا و شرکت های اروپایی هنوز توافق اجرایی نشده گردش پول و سرمایه با ایران را آغاز کرده اند و بسیار ضعیف است که دوباره به گزینه برقراری مجدد تحریم ها تن دهند، از سوی دیگر روسیه به عنوان شریک و متحد ایران می تواند هر گونه اقدام شورای امنیت علیه ایران را وتو کند، وانگهی برقراری مجدد تحریم ها این امکان را به ایران خواهد داد که توافق هسته ای را فسخ کند.

با گذشت هر روز ما بیشتر متوجه واقعیت اصلی این " توافق یک جانبه و به نفع ایران " آقای اوباما می شویم. با این حال کاخ سفید همچنان اصرار دارد مردم آمریکا را حامی این توافق نشان دهد.