«جولیان بی‌شاپ»، وزیر خارجه استرالیا، بامداد دوشنبه در مصاحبه‌ای، با تأکید بر اینکه بحران سوریه راه حل نظامی ندارد از حضور ایران در مذاکرات بین‌المللی در این باره استقبال کرد. او علی‌رغم این مدعی شد، بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه مشروعیت حکمرانی در این کشور را از دست داده است.

خانم بی‌شاپ، در این مصاحبه با برنامه «آر ان برکفاست» که فایل صوتی آن روی وب‌سایت «ای‌بی‌سی نیوز» قرار گرفته، اعزام نیروهای زمینی این کشور به سوریه، در پرتو اقدام آمریکا در این راستا را رد کرد.

کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد ده‌ها نیروی عملیات ویژه این کشور برای انجام آنچه «تعلیم، مشاوره و کمک» به معارضان «میانه‌رو» سوری جهت مبارزه با داعش خوانده شده، روانه شمال سوریه خواهند شد. «جاش ارنست»، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز جمعه به ذکر اینکه تعداد این نیروها کمتر از ۵۰ نفر هستند بسنده کرده و از ارائه جزئیات درباره نقش آنها خودداری کرد.

«بی‌شاپ» در پاسخ به این سوال درباره واکنش ملبورن به درخواست فرضی واشنگتن از این کشور برای گسترش حضور نظامی‌اش از عراق به سوریه گفت: «ما با رضایت دولت عراق در این کشور حضور داریم. ما در آنجا مشغول افزایش قابلیت‌های نیروهای امنیتی عراق بوده‌ایم.»

«بی‌شاپ»، با بیان اینکه نیروهای استرالیایی در عراق مأموریت‌های جنگی ندارند حضور نیروهای زمینی این کشور در سوریه را هم رد کرد. وی تصریح کرد که مأموریت نیروهای استرالیایی در سوریه، تنها به انجام حملات هوایی به عنوان بخشی از ائتلاف ضد داعش در این کشور محدود می‌شود.

وزیر خارجه استرالیا با بیان اینکه راهکار نظامی در سوریه کارآمد نیست گفت که از نشست هفته گذشته در وین، برای بررسی مسائل این کشور استقبال می‌کند.

بی‌شاپ همچنین با تأکید بر اینکه او همواره از راهکار راه حل سیاسی مبتنی بر مذاکره برای پایان دادن به جنگ در سوریه حمایت کرده گفت: «من از شرکت وزیر خارجه ایران، ظریف، هم استقبال می‌کنم.»

وزیر خارجه استرالیا مشارکت دادن کشورهای کلیدی مانند ایران و روسیه در این مذاکرات برای رسیدن به راهکار سیاسی مبتنی بر مذاکره را «مهم» دانست.

بی‌شاپ، در ادامه با متهم کردن بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه به کشتار مردم این کشور و استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه آنها مدعی شد که او «مشروعیت برای حکومت در سوریه را از دست داده است.»

مذاکرات بین‌المللی سوریه، با حضور وزیران خارجه هفده کشور، روز جمعه در شهر وین، پایتخت اتریش به دلیل اختلافات بر سر آینده رئیس‌جمهوری سوریه ناتمام ماند.

ایران و روسیه با مطالبه کشورهای غربی مبنی بر کناره‌گیری بشار اسد که با انتخابات قانونی روی کار آمده مخالفند.