سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز دوشنبه درباره تنش‌های بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها در روزهای گذشته اظهار نظر کرد.

«مارک تونر» خشونت‌های نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی در برابر معترضان فلسطینی را حق این رژیم برای دفاع از خودش توصیف کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگر این کنفرانس خبری به سئوالات خبرنگاران درباره بحران سوریه پاسخ داد.

«تونر» بار دیگر گفت حملات هوایی روسیه در سوریه، نه به قصد مبارزه با گروه‌های تروریستی، بلکه با هدف تقویت دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه انجام می‌شود.

او با متهم کردن رئیس‌جمهوری سوریه به قتل‌عام در این کشور گفت اسد نمی‌تواند بخشی از راه حل سیاسی در این کشور باشد.

«تونر» در ادامه با بیان این ادعا که حمایت ایران و روسیه از بشار اسد تنها شرایط را در این کشور خاورمیانه بدتر خواهد کرد گفت عملیات نظامی مسکو تنها تلفات غیرنظامی جنگ سوریه را بالاتر خواهد برد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه تصریح کرد آنچه برای حل بحران سوریه مورد نیاز است یک فرایند سیاسی مبتنی بر بیانیه ژنو است.

«تونر» با بیان اینکه برای بشار اسد، نمی‌توان نقش رهبری در آینده سوریه قائل شد گفت: ‌ «این چیزی نیست که آمریکا آن را دیکته کند.»

تونر، اضافه کرد، این به معنای آن نیست که اسد، همین فردا باید از قدرت کنار برود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی دیگر درباره عملیات نظامی مسکو در سوریه بار دیگر تأکید کرد به روسیه و ایران برای حل و فصل بحران سوریه نیاز است. او سپس اضافه کرد ترکیه هم بخشی از مذاکرات سیاسی در همین راستا خواهد بود.

یک خبرنگار از تونر پرسید: وقتی شما می‌دانید که حملات هوایی روسیه برای تقویت اسد است و در همین حال می‌گویید که او نمی‌تواند در قدرت باشد، چرا فکر می‌کنید اینها آشتی‌ناپذیر نیستند؟

تونر در پاسخ گفت بین آمریکا و روسیه در برخی حوزه‌های توافق وجود دارد. او سپس در توضیح بیشتر افزود دو کشور بر سر اینکه داعش، دشمن است و اینکه سوریه باید یکپارچه و سکولار بماند، توافق دارند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعاهای رسانه‌ای مبنی بر حضور نیروهای کوبایی در سوریه را رد کرد و گفت واشنگتن مدرکی در این باره در اختیار ندارد.