حسن قشقاوی معاون وزیر امور خارجه در حاشیه ششمین نشست ناجا با سفرا و کارداران مستقر در تهران در جمع خبرنگاران به نامه زاکانی و اظهارات این نماینده مجلس اشاره و اظهار داشت: ایشان عنوان کردند که وزارت خارجه نسبت به نامه کمیته برجام بی‌توجه بوده‌اند در حالی که ما نه تنها بی‌توجه نبوده‌ایم بلکه وزارت امور خارجه بسیار جدی با دعوت و مباحثکمیته برجام عمل کرد.

وی به تفاوت در دو دیدگاه پرداخت و گفت: وقتی آقای زاکانی نامه مکتوب را به ما داد بنده طی تماس تلفنی گفتم این جلسات را که ما داشتیم و از تلویزیون نیز پخش شد، مگر رسم است که توضیحات شفاهی را دوباره به صورت مکتوب ارائه داد؟

قشقاوی افزود: من به ایشان گفتم مگر کمیسیون منشی ندارد و گفت‌وگوی مذاکرات را ثبت نمی‌کند؟ اصلاً در تاریخ پارلمان مگر چنین چیزی وجود دارد که وقتی وزیر خارجه و معاونین ۲۰ ساعت پاسخگوی تک تک سوالات هستند باید دوباره نامه بنویسیم و تصویر هم ارائه دهیم، مگر اینها پاسخ وزارت خارجه نبوده است؟

وی موضوع دوم را اشکال فنی کار عنوان کرد و گفت: تیم مذاکره کننده در آن مقطع که گزارش برجام تصویب می‌شود در سفر نیویورک بوده و من به ایشان گفتم زودتر می‌گفتید که ما جواب می‌گرفتیم، من از کجا این جواب‌ها را بیاورم و این دو مطلب پاسخ جدی ما بود.

معاون وزیر امور خارجه به اظهارات زاکانی پرداخت و افزود: ایشان اظهار داشته که فلانی گفته جدی نگیرید اما من به شوخی گفتم و بعد از ایشان گفتم که حالا اینقدر جدی نگیر و این فقط در مقام شوخی بود.

وی تأکید کرد: تیم در نیویورک بود و نمی‌توانستم ظرف ۲۴ ساعت جواب را از آنها بگیرم، تازه باید تفاوت روز و شب را نیز لحاظ کنیم.

قشقاوی تصریح کرد: ما کمیسیون را جدی گرفتیم و جواب‌های ما نیز به آنها جدی بوده است.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه در ادامه ‌ به تقلیل زندانیان خارج از کشور پرداخت و گفت: ۳ هزار و ۸۰۰ زندانی به ۲ هزار و ۷۰۰ نفر تقلیل پیدا کردند و این به دلیل موفق بودن وزارت امور خارجه است.

قشقاوی به روابط دیپلماتیک ایران با ۵۶ کشور پرداخت و خاطر نشان کرد: در حوزه معاونت قضایی در امور مدنی و کیفری، انتقال محکومین و استرداد مجرمان با ۵۶ کشور توافق‌نامه امضا، تصویب یا در مرحله اجرا هستیم.